Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 Θαλάσσια πάρκα

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΤρι 17 Ιουλ 2012 - 7:02

Αγαπητοί κύριοι εδώ και αρκετό καιρό συζητούνται νομοθετικά πλαίσια που θα αφορούν τα θαλάσσια πάρκα.
Δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων βλέπουμε ότι απαγορεύεται η αλιεία με ψαροτούφεκο ενώ επιτρέπεται αλιεία είτε επαγγελματική είτε ερασιτεχνική με άλλα μέσα.
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω πως είναι δυνατόν ένα ερασιτεχνικό ψάρεμα τόσο επιλεκτικό όπως είναι το ψαροτούφεκο να αποτελεί μεγαλύτερο κίνδυνο για την προστασία της φώκιας παράδειγμα σε αντίθεση με τα δίχτυα που ανεξέλεγκτα πιάνουν ότιδήποτε.
Βέβαια δεν γνωρίζω πόσο αρμόδιοι είστε να μου δώσετε μία απάντηση αλλά σίγουρα εσείς θα κληθήτε να διαφυλάξετε αυτά τα πάρκα από τους παράνομους αλιείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΤρι 17 Ιουλ 2012 - 7:17

Δεν ξερω αν σας καλύπτει αυτο!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θα το ψαξω όμως το θέμα αρκετά ωστε να σας ενημερώσω άμεσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΤρι 17 Ιουλ 2012 - 22:18

Καλημερα godem. Μιλησα με τα παιδιά στην Αλόνησο και απ ότι μου είπαν ορισμενες περιοχες απελευθερώθηκαν για υποβρύχια αλιεία σύμφωνα με το παρακάτω ΦΕΚ.
here
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτο που τελικά με προβληματίζει είναι ότι η χθεσινη ΥΑ που σου επισυναψα δεν αναφέρει για κυρώσεις, παρόλα αυτά η Λιμ. Αρχή μου είπε να μιλήσω με τον προϊσταμενο γιατί ο ανθρωπος ηταν σε εξωτερική υπηρεσία, γιατί ο φορέας διαχείρησης βγαζει το πρόστιμο.
Θα μαθω αναλυτικά και θα επανέλθω!
hmmm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PARAS

PARAS


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 26/08/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΚυρ 26 Αυγ 2012 - 9:58

εγω παντως μεχρι τωρα δεν γνωριζω καποιον ελληνα να τρωει θαλασσιες χελωνες ,φωκιες ,η καποια ειδη φυκιων

συνηθως με αυτη την δικαιολογια καποιες Μ.Κ.Ο. φτιαχνουν τα θαλασσια παρκα και πετανε απ εξω τον πιο επιλεκτικο τροπο ψαρεματος οπως το ψαροντουφεκο

και ειναι γνωστο πως καποια απο τα παραπανω ειδη εχουνε βρεθει χτυπημενα απο αλλα εργαλεια ψαρεματος και οχι αυτα που εχει ενας ψαροντουφεκας ,δηλαδη το ψαροντουφεκο

ηθελα να ξερα οταν συζητανε για παρκα δεν υπαρχει καποιος αμορδιος που να ειναι μεσα στα πραγματα και να τους εξηγησει τι ειναι το ψαροντουφεκο ωστε να μην μενουμε παντα απ εξω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΚυρ 26 Αυγ 2012 - 22:04

Καλημέρα σε όλους..

το λογικό στα καταδυτικά πάρκα είναι να μην επιτρέπετε καμία μορφή αλιείας. ούτε επαγγελματική, ούτε ερασιτεχνική... όσο κι αν αυτό σας ενοχλεί...

στο πάρκο των σποράδων είχα την εντύπωση ότι απαγορευόταν και η επαγγελματική αλιεία. (ειδικά για την περιοχή C όπου αφορά και τον πυρήνα του πάρκου)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δε ξέρω αν τελικά οι επαγγελματίες ψαρεύουν ή όχι στην περιοχή.
δυστυχώς το τι απαγορεύεται με το τι συνηθίζεται απέχει αρκετές φορές.

επίσης, παρατηρώ και στις συζητήσεις για τα καταδυτικά πάρκα σε άλλο φόρουμ, ότι υπάρχει η βεβαιότητα πως όσους νόμους και να βγάλουν για απαγόρευση αλιείας στα πάρκα, αυτοί θα καταπατηθούν από τα γνωστά μεγάλα συμφέροντα και άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα να μη προχωρήσουμε στα καταδυτικά πάρκα...


ΥΓ.

βρήκα και ένα έγγραφο στο αρχείο μου που αφορά τις απαγορεύσεις και τις επιτρεπόμενες δραστηριότητες για το θαλάσσιο πάρκο Αλλονήσου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ελπίζω να μπορείτε να το διαβάσετε... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΚυρ 26 Αυγ 2012 - 22:54

gmav2000 έγραψε:
Καλημέρα σε όλους..

το λογικό στα καταδυτικά πάρκα είναι να μην επιτρέπετε καμία μορφή αλιείας. ούτε επαγγελματική, ούτε ερασιτεχνική... όσο κι αν αυτό σας ενοχλεί...

στο πάρκο των σποράδων είχα την εντύπωση ότι απαγορευόταν και η επαγγελματική αλιεία. (ειδικά για την περιοχή C όπου αφορά και τον πυρήνα του πάρκου)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

δε ξέρω αν τελικά οι επαγγελματίες ψαρεύουν ή όχι στην περιοχή.
δυστυχώς το τι απαγορεύεται με το τι συνηθίζεται απέχει αρκετές φορές.

επίσης, παρατηρώ και στις συζητήσεις για τα καταδυτικά πάρκα σε άλλο φόρουμ, ότι υπάρχει η βεβαιότητα πως όσους νόμους και να βγάλουν για απαγόρευση αλιείας στα πάρκα, αυτοί θα καταπατηθούν από τα γνωστά μεγάλα συμφέροντα και άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα να μη προχωρήσουμε στα καταδυτικά πάρκα...


ΥΓ.

βρήκα και ένα έγγραφο στο αρχείο μου που αφορά τις απαγορεύσεις και τις επιτρεπόμενες δραστηριότητες για το θαλάσσιο πάρκο Αλλονήσου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ελπίζω να μπορείτε να το διαβάσετε... Smile
Για να είμαστε λοιπόν ακριβοδίκαιοι για όσα γράφουμε θε πρέπει και εσείς οι αυτόνομοι δύτες που σφετερίζεστε τα πάρκα για αποκλειστικά δική σας οικονομική εκμετάλλευση και οι ψαροτουφεκάδες σας ενοχλούν, να αποδεχθείτε ότι απαγορεύεται στα θαλάσσια πάρκα οποιαδήποτε υποβρύχια δραστηριότητα όπως είναι ο υποβρύχιος τουρισμός.
Να επιτρέπεται μόνο η κατάδυση για ερευνητικούς σκοπούς και αυτό μόνο με ειδική άδεια απο το υπουργείο. hmmm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΚυρ 26 Αυγ 2012 - 23:41

giodem έγραψε:

Για να είμαστε λοιπόν ακριβοδίκαιοι για όσα γράφουμε θε πρέπει και εσείς οι αυτόνομοι δύτες που σφετερίζεστε τα πάρκα για αποκλειστικά δική σας οικονομική εκμετάλλευση και οι ψαροτουφεκάδες σας ενοχλούν, να αποδεχθείτε ότι απαγορεύεται στα θαλάσσια πάρκα οποιαδήποτε υποβρύχια δραστηριότητα όπως είναι ο υποβρύχιος τουρισμός.
Να επιτρέπεται μόνο η κατάδυση για ερευνητικούς σκοπούς και αυτό μόνο με ειδική άδεια απο το υπουργείο. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

καλημέρα Γιώργο...

έχω κουραστεί να διαβάζω την ίδια καραμέλα ξανά και ξανά...
ειδικά εκφράσεις τύπου "σφετερίζεστε τα πάρκα για δική σας οικονομική εκμετάλλευση" ή "να αποδεχθείτε ότι απαγορεύεται στα θαλάσσια πάρκα οποιαδήποτε υποβρύχια δραστηριότητα όπως είναι ο υποβρύχιος τουρισμός"

να σε πληροφορήσω ότι η αυτόνομη κατάδυση ήταν απαγορευμένη σε όλη την Ελληνική επικράτεια μέχρι το 2005 πλην ορισμένων συγκεκριμένων περιοχών (οι οποίες ήταν ελάχιστες). έχουμε χορτάσει από απαγόρευση... άστο...

επίσης το να θέλεις να συγκρίνεις τις επιπτώσεις που έχει η αυτόνομη κατάδυση με το ψαροντούφεκο είναι και αυτό άστοχο... φαντάζομαι ότι είναι αυτονόητο....

μου κάνει εντύπωση (και θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν μπορείς) πως νομίζεις ότι εκμεταλλευόμαστε οικονομικά τα καταδυτικά πάρκα όσοι ασχολούμαστε με την αυτόνομη κατάδυση. γιατί αν θεωρήσουμε ότι η είσοδος στο κ.π. θα έχει ένα αντίτιμο, αυτό θα το πληρώνουν οι επισκέπτες του (είτε αυτόνομοι, είτε ελεύθεροι δύτες).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Θαλάσσια πάρκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θαλάσσια πάρκα   Θαλάσσια πάρκα Icon_minitimeΔευ 27 Αυγ 2012 - 1:31

gmav2000 έγραψε:
giodem έγραψε:

Για να είμαστε λοιπόν ακριβοδίκαιοι για όσα γράφουμε θε πρέπει και εσείς οι αυτόνομοι δύτες που σφετερίζεστε τα πάρκα για αποκλειστικά δική σας οικονομική εκμετάλλευση και οι ψαροτουφεκάδες σας ενοχλούν, να αποδεχθείτε ότι απαγορεύεται στα θαλάσσια πάρκα οποιαδήποτε υποβρύχια δραστηριότητα όπως είναι ο υποβρύχιος τουρισμός.
Να επιτρέπεται μόνο η κατάδυση για ερευνητικούς σκοπούς και αυτό μόνο με ειδική άδεια απο το υπουργείο. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

καλημέρα Γιώργο...

έχω κουραστεί να διαβάζω την ίδια καραμέλα ξανά και ξανά...
ειδικά εκφράσεις τύπου "σφετερίζεστε τα πάρκα για δική σας οικονομική εκμετάλλευση" ή "να αποδεχθείτε ότι απαγορεύεται στα θαλάσσια πάρκα οποιαδήποτε υποβρύχια δραστηριότητα όπως είναι ο υποβρύχιος τουρισμός"

να σε πληροφορήσω ότι η αυτόνομη κατάδυση ήταν απαγορευμένη σε όλη την Ελληνική επικράτεια μέχρι το 2005 πλην ορισμένων συγκεκριμένων περιοχών (οι οποίες ήταν ελάχιστες). έχουμε χορτάσει από απαγόρευση... άστο...

επίσης το να θέλεις να συγκρίνεις τις επιπτώσεις που έχει η αυτόνομη κατάδυση με το ψαροντούφεκο είναι και αυτό άστοχο... φαντάζομαι ότι είναι αυτονόητο....

μου κάνει εντύπωση (και θα ήθελα να μου εξηγήσεις αν μπορείς) πως νομίζεις ότι εκμεταλλευόμαστε οικονομικά τα καταδυτικά πάρκα όσοι ασχολούμαστε με την αυτόνομη κατάδυση. γιατί αν θεωρήσουμε ότι η είσοδος στο κ.π. θα έχει ένα αντίτιμο, αυτό θα το πληρώνουν οι επισκέπτες του (είτε αυτόνομοι, είτε ελεύθεροι δύτες).
Πρώτα από όλα να πω την άποψη μου ολοκληρωμένα.
Όταν απαγορευόταν η αυτόνομη κατάδυση έως το 2005 δεν είδα πουθενά να απαγορεύονται περιοχές για ψαροτούφεκο.
Εδώ πάει να δημιουργηθεί μία φάμπρικα υποβρύχιου τουρισμού στην Ελλάδα με πρωτεργάτες τις σχολές αυτόνομης κατάδυσης στα νησιά. Συγκεκριμένα οι σχολές πουλάνε στους τουρίστες περιορισμένη εκπαίδευση για υποβρύχια βολτούλα σε πλούσια περιοχή με εκθέματα, ή ενοικιάζουν εξοπλισμό για βόλτα σε υποβρύχιο <<ζωολογικό κήπο>> που οι τουρίστες ταΐζουν τα ψαράκια με τα χέρια κλπ. Οι βολτούλες αυτές πληρώνονται αδρά στις σχολές υποβρύχιας δραστηριότητας έξω από το εισιτήριο στα πάρκα.

Αν επιτρέπεται το ψαροτούφεκο μέσα στα πάρκα οι συναγρίδες, οι ροφοί, τα μαγιάτικα κάθονται μακρυά και δεν ζυγώνουν τους τουρίστες για να βγάλουν <<ωραίο πλάνο>> Επίσης κρύβονται στα θαλάμια τους και δεν βολτάρουν ανάμεσα στις φυσαλίδες των τουριστών. Αντιοικονομική εκμετάλλευση λοιπόν αυτή και οι ψαροτουφεκάδες μας κάνουν οικονομική ζημιά.

Αν θέλεις την άποψη μου λοιπόν την διατυπώνω παρακάτω ως εξής:
Αν ενδιαφέρεστε απολύτως οικολογικά και όχι για <<ίδιον ώφελος>> ναι στα πάρκα με πλήρη απαγόρευση κάθε υποβρύχιας δραστηριότητας για επίσκεψη αναψυχής ή εκμετάλλευση και σαφέστατα παντελής απαγόρευση αλιείας καθ οιονδήποτε τρόπο. hmmm

Σαφέστατα πιστεύω ότι ένα πάρκο δίνει αλιευτικές ανάσες σε ένα βεβαρυμένο οικοσύστημα αλλά αν πράγματι γίνεται με αυτό τον στόχο. Γιατί αν γίνεται με στόχο την επαναφορά της φύσης αλλά και την κοινωνική αδικία προς ώφελος κάποιας ομάδας επαγγελματιών, τότε επειδή αισθάνομαι ότι αδικούμαι κατάφορα είμαι σε αυτή την λογική που προανέφερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θαλάσσια πάρκα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Ενότητες :: Αλιεία :: Ερασιτεχνική Αλιεία-
Μετάβαση σε: