Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη

Πήγαινε κάτω 
+3
fisherwoman
gmav2000
Fisherman
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΔευ 30 Ιουλ 2012 - 22:27

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Fisherman στις Δευ 30 Ιουλ 2012 - 22:31, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 31 Ιουλ 2012 - 1:53

Καλημέρα.

επιτρέπετε να ρωτήσουμε σχετικά με τα έγγραφα που επισυνάπτετε?

στο έγγραφο 7212-86 γράφει:

Παράθεση :
3....
...
β. Στην περίπτωση των επαγγελματικών ψαράδων, η άδεια αλιείας με ψαροντούφεκο χορηγείτε στο σκάφος, που αυτοί χρησιμοποιούν και αναφέρεται στο βιβλιάριο αδείας του μαζί με ενδεχόμενα άλλα εργαλεία που χρησιμοποιεί...


είχα την εντύπωση πως δεν υπάρχει επαγγελματική άδεια αλιείας με ψαροντούφεκο...
από αυτή την παράγραφο συμπεραίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα να βγει επαγγελματική άδεια αλιείας για ψαροντούφεκο...

τι ακριβώς συμβαίνει?


ευχαριστώ


Μαβίδης Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fisherwoman

fisherwoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2012
Τόπος : Hawai

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 31 Ιουλ 2012 - 9:23

Tα αλιευτικα εργαλεια δηλώνονται απο τους επαγγελματίες στις Αρμόδιες Εποπτείες Αλιείας ανάλογα με το είδος αλιείας που διενεργούν και αυτές ακριβώς αναγράφονται στις αδειες τους.Αν και την εχω δει πολλές φορές αυτή τη δήλωση που κάνουν νομίζω ότι το ψ/τ δεν υπάρχει ως αλιευτικό εργαλείο ή τουλάχιστο δεν επιλέγεται απο τους ιδους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lchristou

Lchristou


Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : Athens

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 31 Ιουλ 2012 - 10:38

gmav2000 έγραψε:
Καλημέρα.

επιτρέπετε να ρωτήσουμε σχετικά με τα έγγραφα που επισυνάπτετε?

στο έγγραφο 7212-86 γράφει:

Παράθεση :
3....
...
β. Στην περίπτωση των επαγγελματικών ψαράδων, η άδεια αλιείας με ψαροντούφεκο χορηγείτε στο σκάφος, που αυτοί χρησιμοποιούν και αναφέρεται στο βιβλιάριο αδείας του μαζί με ενδεχόμενα άλλα εργαλεία που χρησιμοποιεί...


είχα την εντύπωση πως δεν υπάρχει επαγγελματική άδεια αλιείας με ψαροντούφεκο...
από αυτή την παράγραφο συμπεραίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα να βγει επαγγελματική άδεια αλιείας για ψαροντούφεκο...

τι ακριβώς συμβαίνει?


ευχαριστώ


Μαβίδης Γιώργος

Ενδιαφέρουσα ερώτηση αφού γνωρίζουμε οτι επαγγελματική αλιεία με ψ/τ δεν υφίσταται
εξάλλου αν ηταν επαγγελματική θα είχε και την χρήση μπουκάλας. Ποιός επαγγελματίας θα βουτούσε με άπνοια! Rolling Eyes Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 31 Ιουλ 2012 - 12:43

Tο πρωί η απάντηση!!! Good Night
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 31 Ιουλ 2012 - 22:27

fisherwoman έγραψε:
Tα αλιευτικα εργαλεια δηλώνονται απο τους επαγγελματίες στις Αρμόδιες Εποπτείες Αλιείας ανάλογα με το είδος αλιείας που διενεργούν και αυτές ακριβώς αναγράφονται στις αδειες τους.Αν και την εχω δει πολλές φορές αυτή τη δήλωση που κάνουν νομίζω ότι το ψ/τ δεν υπάρχει ως αλιευτικό εργαλείο ή τουλάχιστο δεν επιλέγεται απο τους ιδους.

Καλημέρα! Αυτή η δήλωση δεν υπάρχει πουθενά κι αν υπαρχει θα ήθελα να μου πεις για να την δω κι εγώ! Κι αν την δώ εγώ θα χάσω πάσα ιδέα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 31 Ιουλ 2012 - 22:59

Lchristou έγραψε:
gmav2000 έγραψε:
Καλημέρα.

επιτρέπετε να ρωτήσουμε σχετικά με τα έγγραφα που επισυνάπτετε?

στο έγγραφο 7212-86 γράφει:

Παράθεση :
3....
...
β. Στην περίπτωση των επαγγελματικών ψαράδων, η άδεια αλιείας με ψαροντούφεκο χορηγείτε στο σκάφος, που αυτοί χρησιμοποιούν και αναφέρεται στο βιβλιάριο αδείας του μαζί με ενδεχόμενα άλλα εργαλεία που χρησιμοποιεί...

είχα την εντύπωση πως δεν υπάρχει επαγγελματική άδεια αλιείας με ψαροντούφεκο...
από αυτή την παράγραφο συμπεραίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα να βγει επαγγελματική άδεια αλιείας για ψαροντούφεκο...

τι ακριβώς συμβαίνει?


ευχαριστώ


Μαβίδης Γιώργος

Ενδιαφέρουσα ερώτηση αφού γνωρίζουμε οτι επαγγελματική αλιεία με ψ/τ δεν υφίσταται
εξάλλου αν ηταν επαγγελματική θα είχε και την χρήση μπουκάλας. Ποιός επαγγελματίας θα βουτούσε με άπνοια! Rolling Eyes Laughing

Φιλε Λεωνίδα αν κατάλαβες προκειται για επαγγελματικά τουριστικά σκάφη τα οποία τα νοικιάζει ένας αριθμός ατόμων προκειμένου να τους παει για να αλιευσουν, άλλους με πετονιές και άλλους με ψαροντούφεκο. Συνεπως πρέπει το σκάφος να έχει αδεια αλιείας σκάφους.
Τώρα για το δευτερο σκέλος είναι μάλλον ατυχές το παράδειγμα που δίνει ο υπογράφων, αφού αλιεία επαγγελματική με ψαροντούφεκο αφ ενός δεν υφίσταται αφ ετέρου συμφωνα με την τότε αλλά και με την σημερινή κοινοτική και εθνική νομαθεσία, ψάρια τρυπημένα δεν ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΜΠΟΡΕΥΘΟΥΝ.
Ουδέποτε υπήρξε τέτοιο θέμα και ούτε θα υπάρξει γιατί τοτε θα έρθει σε αντίθεση με αρκετούς Κανονοσμούς της ΕΚ (852-853-854/2004) αλλα και με ΠΔ, ΥΑ και κανονιστικές πράξεις.
Απλά το όλο έγγραφο το έβαλα για να σας δείξω αφ ενός ότι σκάφος οτιδήποτε κατηγορίας εφόσον έχει πανω του αλιευτικά εργαλεία πρεπει να είναι εφοδιασμενο με άδεια αλιειας σκαφους. Την παραγραφο που σχολίασες θα μπορουσα να την εχω παραλείψει αλλά ειλικρινά την αφησα για να δω κατά ποσο καλά δίνεται σημασία σ αυτά που αναρτω. Και είμαι χαρούμενος γιατί οι κόποι των αναρτήσεων και οι ώρες που σπαταλώ πιάνουν τόπο από ορισμένους κι αυτό για μενα έχει μεγάλη σημασία. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤετ 1 Αυγ 2012 - 0:35

Ερωτήσεων η συνέχεια... Very Happy

Fisherman έγραψε:

Φιλε Λεωνίδα αν κατάλαβες προκειται για επαγγελματικά τουριστικά σκάφη τα οποία τα νοικιάζει ένας αριθμός ατόμων προκειμένου να τους παει για να αλιευσουν, άλλους με πετονιές και άλλους με ψαροντούφεκο. Συνεπως πρέπει το σκάφος να έχει αδεια αλιείας σκάφους.

επαγγελματικό τουριστικό σκάφος που θα μεταφέρει αλιείς... θα πρέπει να βγάλει επαγγελματική άδεια αλιείας ή ερασιτεχνική?
όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ θα πρέπει να βγάλει ερασιτεχνική μιας που ο κύριος ρόλος του σκάφους είναι η αναψυχή των επιβατών....


σε κάποιο έγγραφο διάβασα ότι για να βγει η ερασιτεχνική άδεια αλιείας πρέπει να έχει και ο ιδιοκτήτης...
αν ο ιδιοκτήτης δε ψαρεύει ή το σκάφος νοικιάζεται άνευ πληρώματος... τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
θα πρέπει να βγάλει και ο ιδιοκτήτης άδεια άσχετα αν ψαρεύει???



Παράθεση :
Την παραγραφο που σχολίασες θα μπορουσα να την
εχω παραλείψει αλλά ειλικρινά την αφησα για να δω κατά ποσο καλά δίνεται
σημασία σ αυτά που αναρτω. Και είμαι χαρούμενος γιατί οι κόποι των
αναρτήσεων και οι ώρες που σπαταλώ πιάνουν τόπο από ορισμένους κι αυτό
για μενα έχει μεγάλη σημασία.
να είσαι σίγουρος πως οι κόποι σου δε πάνε χαμένοι...
και όσο πιο γνωστό γίνεται το forum τόσο περισσότεροι θα το χρησιμοποιούμε για την ενημέρωση μας...


ευχαριστώ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤετ 1 Αυγ 2012 - 3:01

gmav2000 έγραψε:
Ερωτήσεων η συνέχεια... Very Happy

επαγγελματικό τουριστικό σκάφος που θα μεταφέρει αλιείς... θα πρέπει να βγάλει επαγγελματική άδεια αλιείας ή ερασιτεχνική?
όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ θα πρέπει να βγάλει ερασιτεχνική μιας που ο κύριος ρόλος του σκάφους είναι η αναψυχή των επιβατών....
σε κάποιο έγγραφο διάβασα ότι για να βγει η ερασιτεχνική άδεια αλιείας πρέπει να έχει και ο ιδιοκτήτης...
αν ο ιδιοκτήτης δε ψαρεύει ή το σκάφος νοικιάζεται άνευ πληρώματος... τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
θα πρέπει να βγάλει και ο ιδιοκτήτης άδεια άσχετα αν ψαρεύει???


Το επαγγελματικό μεταφοράς επιβατών ή επαγγελματικό τουριστικό θα πρεπει σύμφωνα με τις γνωμοδοτήσεις που θα διάβασες θα πρεπει εφόσον φερει αλιευτικά εργαλεία (Πετονιές-ψαροντουφεκα μόνο) να εχει αδεια αλιείας σκάφους και κατά συνεπεια ο ιδιοκτήτης του. Επιπλέον και αυτοί που θα είναι επί του σκαφους και ασχολούνται με την αλιεία οφειλουν να έχουν ατομική ερ/κη αδεια αλιείας.
Αν το σκαφος νοικιάζεται μονο από σένα και χωρίς πληρωμα σε καλύπτει η άδεια σκαφους, η αδεια πλόων και η ατομίκη σου άδεια.
Ο ιδιοκτήτης ουτως ή άλλως θα πρεπει να είναι εφοσιασμένος με ατομική άδεια αλιείας αφου είναι προυπόθεση για την εκδοση της άδειας αλιείας σκάφους.
Οσο για όσους ειναι επιβαίνοντες και δεν ψαρευουν

here

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤετ 1 Αυγ 2012 - 3:02

gmav2000 έγραψε:

να είσαι σίγουρος πως οι κόποι σου δε πάνε χαμένοι...
και όσο πιο γνωστό γίνεται το forum τόσο περισσότεροι θα το χρησιμοποιούμε για την ενημέρωση μας...
ευχαριστώ Very Happy

Ε τοτε χαλάλι... Ευχαριστώ κι εγώ!!! thanks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moystakias
Διαχειριστές
Διαχειριστές
moystakias


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : Ρέθυμνο Κρήτης

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΠεμ 2 Αυγ 2012 - 8:31

Προφανώς το ίδιο ισχύει για κάποιον που :

1) Έχει θαλάσσια Μέσα Αναψυχής μή μηχανοκίνητα

2) Θέλει να εντάξει στην άδεια Θ.Μ.Α. και μία κωπήλατη βάρκα

3) Και την παραπάνω βάρκα να την νοικιάζει για αλιεία Ερασιτεχνική...?


help me


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mortes.forumgreek.com
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΠεμ 2 Αυγ 2012 - 10:20

moystakias έγραψε:
Προφανώς το ίδιο ισχύει για κάποιον που :
1) Έχει θαλάσσια Μέσα Αναψυχής μή μηχανοκίνητα
2) Θέλει να εντάξει στην άδεια Θ.Μ.Α. και μία κωπήλατη βάρκα
3) Και την παραπάνω βάρκα να την νοικιάζει για αλιεία Ερασιτεχνική...?
help me

Αν κατάλαβα καλά εχει πιθανόν θαλάσσια ποδήλατα κανό κλπ κλπ. Για να πάρει και λέμβο να την νοικιάζει, δυστυχώς θα πρεπει να εναρμονιστεί με τις διατάξεις του ΓΚΛ 38!!!
Παλιά υπήρχαν οι λεμβοι περιπάτου (ετσι τις ελεγαν και είχαν επ/κη άδεια πλόων και τις νοίκιαζε ο κοσμάκις), τώρα όμως ο ΓΚΛ 38 μας τα λέει αλλοιώς yes

here
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moystakias
Διαχειριστές
Διαχειριστές
moystakias


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : Ρέθυμνο Κρήτης

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΠεμ 2 Αυγ 2012 - 10:37

Μάλιστα...
Nice
thanks 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mortes.forumgreek.com
fisherwoman

fisherwoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2012
Τόπος : Hawai

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΣαβ 18 Αυγ 2012 - 19:18

Fisherman έγραψε:
Καλημέρα! Αυτή η δήλωση δεν υπάρχει πουθενά

Δε μου κάνει εντύπωση που δε το γνωρίζεις,έχω παρατηρήσει ότι σου διαφεύγουν αρκετά πράγματα!
Αλλά μην ανησυχείς εδώ είμαι να σου τα μάθω όλα!

Καλάααα?


ΥΓ. Τα προαναφερθέντα στοιχεία είναι στη διαθεσή σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 2:38

fisherwoman έγραψε:
Fisherman έγραψε:
Καλημέρα! Αυτή η δήλωση δεν υπάρχει πουθενά

Δε μου κάνει εντύπωση που δε το γνωρίζεις,έχω παρατηρήσει ότι σου διαφεύγουν αρκετά πράγματα!
Αλλά μην ανησυχείς εδώ είμαι να σου τα μάθω όλα!

Καλάααα?


ΥΓ. Τα προαναφερθέντα στοιχεία είναι στη διαθεσή σου!

Δηλαδή μας λες ότι υπάρχει άδεια αλιείας επαγγελματική σκάφους με αλιευτικά εργαλεία ψαροντούφεκο; Ε τότε κι εγώ θα γίνω δεσπότης αν μου δείξεις κάτι τέτοιο!!! Ελεος, ειπαμε εδώ μεσα να γραφουμε σοβαρά πράγματα κι όχι να πετάμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι!!!
Το αν μου διαφευγει κάτι νομίζω ότι δεν θα είσαι και το πλέον κατάλληλο άτομο για να με ενημερώσεις, μιας κι εχεις αποσυρθεί... Αλλά και τότε που ασχολούσουν είχες αρκετές ελλείψεις, τις οποίες οφείλω να ομολογήσω!!!
Καλάααααα????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 4:17

Συγνώμην που θα ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου.
Έχω δει αλιευτικό καΐκι με ναργιλέ να ψαρεύει με ψαροτούφεκο κανονικά και σε ερώτηση μου μου είπε ο καπετάνιος το εξής:
Το καΐκι είναι σπογγαλιευτικό και διαθέτει επαγγελματική άδεια αλιείας με ψαροτούφεκο από παλαιότερα. Δεν μας επιτρέπεται να πουλήσουμε τα ψάρια αλλά μπορούμε να τα καταναλώσουμε με τις οικογένειες μας.
Αυτός είναι παράνομος σήμερα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 5:41

Giodem αυτο δεν παίζει με τιποτα!!
Τα σπογγαλιευτικα δεν είναι εφοδιασμενα με επαγγελματική άδεια αλιείας!! Το σπογγαλιευτικο εφοδιάζεται με ειδική άδεια αλιείας σπόγγων!! Διάβασε απο το άρθρο 70 του Αλιευτικου κώδικα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 7:22

Fisherman έγραψε:
Giodem αυτο δεν παίζει με τιποτα!!
Τα σπογγαλιευτικα δεν είναι εφοδιασμενα με επαγγελματική άδεια αλιείας!! Το σπογγαλιευτικο εφοδιάζεται με ειδική άδεια αλιείας σπόγγων!! Διάβασε απο το άρθρο 70 του Αλιευτικου κώδικα!!
Δεν αντιλέγω έτσι είναι όπως τα λες όμως αυτός ισχυριζόταν ότι το τότε αρμόδιο υπουργείο είχε εκδόσει άδειες επαγγελματικής αλιείας σε σπογγαλιείς γιατί τα σφουγγάρια έδωσαν την θέση τους στα τεχνητά σφουγγάρια και αυτοί θα έμεναν χωρίς δυνατότητα εισοδημάτων. Μιλάμε για το 1998. Σήμερα δεν γνωρίζω τι έχει γίνει με αυτές τις άδειες. Ο φιλαράκος όπως έγραψα ισχυριζόταν ότι μπορεί να αλιεύει με αυτόνομο μηχανισμό για ίδια χρήση.
Βέβαια δεν του ζήτησα να δω τα χαρτιά αλλά όταν τα καΐκια αυτά είναι πλαγιοδεμένα στο κεντρικό λιμάνι τουριστικής περιοχής με τις φόρμες απλωμένες στα σχοινιά τα όπλα σε εμφανέστατα σημεία, και τα ψάρια στα τελάρα με τον πάγο, μάλλον πείθεσαι ότι μπορεί και να έχει δίκιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 9:17

giodem έγραψε:
Fisherman έγραψε:
Giodem αυτο δεν παίζει με τιποτα!!
Τα σπογγαλιευτικα δεν είναι εφοδιασμενα με επαγγελματική άδεια αλιείας!! Το σπογγαλιευτικο εφοδιάζεται με ειδική άδεια αλιείας σπόγγων!! Διάβασε απο το άρθρο 70 του Αλιευτικου κώδικα!!
Δεν αντιλέγω έτσι είναι όπως τα λες όμως αυτός ισχυριζόταν ότι το τότε αρμόδιο υπουργείο είχε εκδόσει άδειες επαγγελματικής αλιείας σε σπογγαλιείς γιατί τα σφουγγάρια έδωσαν την θέση τους στα τεχνητά σφουγγάρια και αυτοί θα έμεναν χωρίς δυνατότητα εισοδημάτων. Μιλάμε για το 1998. Σήμερα δεν γνωρίζω τι έχει γίνει με αυτές τις άδειες. Ο φιλαράκος όπως έγραψα ισχυριζόταν ότι μπορεί να αλιεύει με αυτόνομο μηχανισμό για ίδια χρήση.
Βέβαια δεν του ζήτησα να δω τα χαρτιά αλλά όταν τα καΐκια αυτά είναι πλαγιοδεμένα στο κεντρικό λιμάνι τουριστικής περιοχής με τις φόρμες απλωμένες στα σχοινιά τα όπλα σε εμφανέστατα σημεία, και τα ψάρια στα τελάρα με τον πάγο, μάλλον πείθεσαι ότι μπορεί και να έχει δίκιο.

Πίστεψε αυτό δεν παίζει με τίποτα και κυρίως το έτος 1998. Απλά ήταν ΟΛΑ παράνομα!! Απορώ πως δεν μίλαγε κανείς... Και προσεξε ο αλιευτικός κώδικας έχει υποστεί τρεις βασικές τροποποιήσεις. Η πρωτη με τον Ν.1740/87 η δευτερη με τον Ν.2040/92 και η τρίτη με τον Ν.2332/95. Και πουθενά σ αυτές τις τροποποιήσεις δεν υπαρχει αυτή η μέθοδος για να μην πω προνόμοιο.
Εκτός αν ήταν πάλι καμία θαυματουργή εγκύκλιος η οποία ισχυ είχε για συγκεκριμμένη περιοχή!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ili16
Coast Guard
Coast Guard
ili16


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Τόπος : Πειραιας

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 10:50

Άρα για να το λήξουμε το θέμα: τα επαγγελματικά τουριστικά βγάζουν ερασιτεχνική άδεια αλιείας σκάφους για να μπορούν οι επιβαίνοντες να αλιεύουν μόνο για ψαροντούφεκο και πετονιές εφόσον βέβαια είναι κάτοχοι ατομικής ερασιτεχνικής άδειας. Ως εδώ καλάααα;; Επίσης μπορεί να μου πει η fisherwoman που ειναι αυτα "τα προαναφερθεντα στοιχεια" για να διευρυνω τις γνωσεις μου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ili16
Coast Guard
Coast Guard
ili16


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Τόπος : Πειραιας

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 11:10

Α! Και για να λύσουμε και το θέμα με τα εργαλεία του επαγγελματικού αλιευτικού... Τα αλιευτικά εργαλεία που φέρει το σκάφος τα έχει εγκρίνει η αρμόδια εποπτεία αλιείας, μετά από αίτηση του ιδιοκτήτη, και αναγράφονται στα πρώτα φύλλα της άδειας με τους κωδικούς τους. Οι κωδικοί αυτοί αναλύονται στην τελευταία σελίδα του εντύπου της άδειας (όπως ακριβώς καταχωρούνται και στο Εθνικό Αλιευτικό Μητρώο- για όποιον συνάδεφο ασχολείται) στην οποία σελίδα δεν εχω δει ποτέ το ψαροντούφεκο ως επαγγελματικό εργαλείο...Βέβαια στην συγκεκριμένη σελίδα δεν υπάρχουν και ανάλογοι κωδικοί για βοηθητικά εργαλεία όπως πιρούνα, τσουγκράνα, χεράκι κ.τ.λ. ΟΜΩΣ Το ψαροντούφεκο αποτελεί αλιευτικό εργαλείο σύμφωνα με το ΠΔ 373\85 στην ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ αλιεία και αναγράφεται μόνο στην ερασιτεχνική άδεια αλιεέιας σκάφους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΚυρ 19 Αυγ 2012 - 15:07

Εμένα με τα γραφόμενα σου ili με υπερκαλυψες!! Σωστοτατη σε βρίσκω!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fisherwoman

fisherwoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2012
Τόπος : Hawai

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 21 Αυγ 2012 - 0:46

fisherwoman έγραψε:
Tα αλιευτικα εργαλεια δηλώνονται απο τους επαγγελματίες στις Αρμόδιες Εποπτείες Αλιείας ανάλογα με το είδος αλιείας που διενεργούν και αυτές ακριβώς αναγράφονται στις αδειες τους.Αν και την εχω δει πολλές φορές αυτή τη δήλωση που κάνουν νομίζω ότι το ψ/τ δεν υπάρχει ως αλιευτικό εργαλείο ή τουλάχιστο δεν επιλέγεται απο τους ιδους.


Διαβάστε παρακαλώ πάρα πολύ τι έχω γράψει πιο πάνω!!!
Μην επαναλαμβανόμαστε!!!!

Δεν ειπα πουθενά ότι υπάρχει το ψ/τ στους επαγγελματίες!!!!

Η Υπεύθυνη Δήλωση όμως υπάρχει!!!Και η διαταγή που την συνοδεύει!!!



ΥΓ.Πες μου ποιος ειναι ο ρουφιάνος???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη   Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη Icon_minitimeΤρι 21 Αυγ 2012 - 1:02

fisherwoman έγραψε:


Η Υπεύθυνη Δήλωση όμως υπάρχει!!!Και η διαταγή που την συνοδεύει!!!



ΥΓ.Πες μου ποιος ειναι ο ρουφιάνος???

Ποια Υπευθυνη Δήλωση; Και ποιος ρουφιάνος; Τι είναι αυτά που συζητάμε; Νομίζω ότι είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να κρατησουμε το φόρουμ μας σε υψηλά επίπεδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερασιτεχνική αλιεια από επαγγελματικά Τουριστικά σκάφη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καταχώρηση εξωλέμβιας μηχανής σε δύο σκάφη
» Αλιεία Οστράκων
» Αλιεία Δολωμάτων
» Αλιεια με Ιχθυοπαγίδες
» Αλιεια Αχινών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Ενότητες :: Αλιεία :: Ερασιτεχνική Αλιεία :: Νομοθεσία- Βοηθήματα-
Μετάβαση σε: