Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valiafil

avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2012
Τόπος : kythnos

Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές   Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές Icon_minitimeΔευ 20 Αυγ 2012 - 8:48

Καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί το ερώτημά μου να είναι χαζό αλλά απάντηση μέχρι τώρα στα χαρτιά μου δεν έχω βρει και ίσως κάτι να μου λείπει. Σας παρακαλώ διαφωτίστε με!
Γ.Κ.Λ. Αριθμ. 23 άρθρο 19 παρ. 4 "Εάν η άδεια εκτέλεσης πλόων εκδίδεται / ανανεώνεται / θεωρείται από άλλη , εκτός της Λιμενικής Αρχής στο Β.Ε.Μ.Σ. της οποίας έχει εγγραφεί το σκάφος , η Λιμενική Αρχή που προβαίνει στην έκδοση / ανανέωση / θεώρηση αποστέλλει φωτ/φο της θεωρημένης ή νέας άδειας στη Λιμενική Αρχή που τηρεί το Β.Ε.Μ.Σ. προς ενημέρωση του ατομικού φακέλου στου σκάφους."
Επίσης σύμφωνα με την Ω.Π.: 311412/05-06 Δ/γή ΥΕΝ/ΔΛΑ Γ΄(ΑΛΙΕΙΑΣ) οι Λιμενικές Αρχές μπορούν να προβούν στην ανανέωση των ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους που έχουν εκδοθεί από άλλη Λιμενική Αρχή ή στην ανανέωση των ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους για αυτά που είναι λεμβολογημένα / εγγέγραμμένα σε άλλη Λιμενική Αρχή.
ΕΡΩΤΗΜΑ: Οι Λιμενικές Αρχές μπορούν να προβούν στην έκδοση (λόγω μη έγκαιρης ανανέωσης παλαιού εντύπου) ερασιτεχνικής άδειας αλιείας σκάφους το οποίο είναι εγγεγραμμένο σε άλλη Λιμενική Αρχή όπως γίνεται στην περίπτωση των Α.Ε.Π.;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές   Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές Icon_minitimeΔευ 20 Αυγ 2012 - 9:52

valiafil έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί το ερώτημά μου να είναι χαζό αλλά απάντηση μέχρι τώρα στα χαρτιά μου δεν έχω βρει και ίσως κάτι να μου λείπει. Σας παρακαλώ διαφωτίστε με!
Γ.Κ.Λ. Αριθμ. 23 άρθρο 19 παρ. 4 "Εάν η άδεια εκτέλεσης πλόων εκδίδεται / ανανεώνεται / θεωρείται από άλλη , εκτός της Λιμενικής Αρχής στο Β.Ε.Μ.Σ. της οποίας έχει εγγραφεί το σκάφος , η Λιμενική Αρχή που προβαίνει στην έκδοση / ανανέωση / θεώρηση αποστέλλει φωτ/φο της θεωρημένης ή νέας άδειας στη Λιμενική Αρχή που τηρεί το Β.Ε.Μ.Σ. προς ενημέρωση του ατομικού φακέλου στου σκάφους."
Επίσης σύμφωνα με την Ω.Π.: 311412/05-06 Δ/γή ΥΕΝ/ΔΛΑ Γ΄(ΑΛΙΕΙΑΣ) οι Λιμενικές Αρχές μπορούν να προβούν στην ανανέωση των ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους που έχουν εκδοθεί από άλλη Λιμενική Αρχή ή στην ανανέωση των ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους για αυτά που είναι λεμβολογημένα / εγγέγραμμένα σε άλλη Λιμενική Αρχή.
ΕΡΩΤΗΜΑ: Οι Λιμενικές Αρχές μπορούν να προβούν στην έκδοση (λόγω μη έγκαιρης ανανέωσης παλαιού εντύπου) ερασιτεχνικής άδειας αλιείας σκάφους το οποίο είναι εγγεγραμμένο σε άλλη Λιμενική Αρχή όπως γίνεται στην περίπτωση των Α.Ε.Π.;

Ναι και βεβαια μπορούν, αφού όμως πρώτα ενημερώσουν τηλεφωνικά την αρμόδια Λιμενική Αρχή λεμβολόγησης. Δεν υπαρχει πουθενά μα πουθενα απαγορευτική διάταξη.
Αυτό όμως δεν γίνεται για τις επαγγελματικές άδειες αλιείας σκαφους αφού υπαρχουν σαφέστατες οδηγίες, για την ανανέωση τους, αφού θα πρεπει να επιτευχθεί έλεγχος φακέλου, λεμβολογίου ή νηολογίου, ΕΑΜ κλπ κλπ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valiafil

avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2012
Τόπος : kythnos

Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές   Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές Icon_minitimeΔευ 20 Αυγ 2012 - 9:53

Ευχαρτιστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Έκδοση ερασιτεχνικών αδειών αλιείας σκάφους από άλλες Λιμενικές Αρχές
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανανέωση ερασιτεχνικών αδειων αλιειας σκαφους από άλλες Λιμενικές Αρχές
» εκδοση ατομικων ερασιτεχνικων αδειων σε ξενους
» Γνωμοδότηση για εφοδιασμό επαγγελματικών Τουριστικών με άδεια αλιείας σκάφους
» Έκδοση Ατομικής Ερασιτεχνικής Άδειας Αλιείας
» Γνωμοδοτήσεις για ανανέωση εκπρόθεσμης άδειας αλιείας σκάφους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Ενότητες :: Αλιεία :: Ερασιτεχνική Αλιεία :: Νομοθεσία- Βοηθήματα-
Μετάβαση σε: