Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
moystakias
Διαχειριστές
Διαχειριστές
moystakias


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : Ρέθυμνο Κρήτης

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012 - 1:19

Ψάχνω το θέμα εδώ και 1 μήνα... Καθώτι το πετρέλαιο το βλέπω στο 1,60 δηλαδή 1600 ο τόνος... plaf

Κατέληξα στην Ενεργειακή Ξυλόσομπα, δόξα το θεό ξύλα να κόβω έχω και μάλιστα πολλά.

Έχει κανείς ασχοληθεί με το θέμα?

Έχει κανένας εγκαταστήσει στο σπίτι του Ξυλόσομπά ή Τζακόσομπα?

Καμία πρόταση?

pappous
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mortes.forumgreek.com
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012 - 2:02

Εγω πάντως στον Πειραια έχω τζακι και περυσι έκαψα 3 τόνους ξύλα προς 170 - 190 ευρω ο τόνος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΠεμ 23 Αυγ 2012 - 6:05

Εγώ έχω κεντρική θέρμανση στο σπίτι μου ενεργειακό τζάκι από πέρυσι.
Έχω απίστευτη απόδοση με ετήσια καύση κοντά στους 2 τόνους ξύλα.
Καίω οξυά ή δρυ με 160 ευρώ τον τόνο (Αν αγοράσεις τα ξύλα τώρα έχουν τέτοια τιμή, τον χειμώνα ανεβαίνουν στα 180)και έχω θερμοκρασία σε όλο το σπίτι 23 βαθμούς για 24 ώρες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moystakias
Διαχειριστές
Διαχειριστές
moystakias


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : Ρέθυμνο Κρήτης

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΠεμ 23 Αυγ 2012 - 13:56

Πανέμορφο το Σαλονάκι!!!

Αλλά πολλά τα λεφτά για εμένα...

Θέλεις πάνω από 2000 για να το φτιάξεις...

Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mortes.forumgreek.com
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΠεμ 23 Αυγ 2012 - 20:58

moystakias έγραψε:
Πανέμορφο το Σαλονάκι!!!

Αλλά πολλά τα λεφτά για εμένα...

Θέλεις πάνω από 2000 για να το φτιάξεις...

Sad
Επειδή έφτιαξα το σπίτι μου πέρυσι ήμουν στην αναζήτηση κεντρικής θέρμανσης.
Κατόπιν των υποδείξεων του κατασκευαστή του σπιτιού πήγαμε σε αυτή την λύση.
Το καλοριφέρ είτε με πετρέλαιο είτε με αέριο στοίχιζε 10.000+ευρώ και θα είχα το πρόβλημα της τιμής του καυσίμου.
Αυτό με την πλήρη εγκατάσταση κόστισε 3.600ευρώ και καταναλώνει 320-400ευρώ όλο τον χειμώνα. Υπόψιν εφέτος περιμένουμε μεγάλλη μείωση της τιμής του ξύλου λόγω εισαγωγής από την Βουλγαρία πολύ μεγάλων ποσοτήτων. Επιπλέον έχουν ανοίξει στις γειτονιές περισσότερα ξυλάδικα από περυσι.

Τώρα αν υπάρχει ήδη τζάκι υπάρχει ένα σύστημα μετατροπής του σε ημιενεργειακό με απόδοση 30-60%% περισσότερο από το κανονικό.
Πέρυσι το είδα να δουλεύει σε σπίτι και ήταν καλό. Κοστίζει 600-800ευρώ (περυσινές τιμές).
Βέβαια θερμαίνει μόνο τον χώρο που βρίσκεται το τζάκι. Αν μάλιστα το σπίτι έχει ενιαίο σαλοκούζινο και τα δωμάτια δεν έχουν μεγάλλους διαδρόμους τότε η απόδοση του είναι αξιόλογη.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η τρίτη λύση είναι η ενεργειακή ξυλόσομπα.
Αυτή την τοποθετείς στο σαλόνι σου αν δεν έχεις τζάκι.
Μάλιστα αν καίει πέλλετ δεν θέλει καμινάδα μεγάλλη απλά ένα μικρό μπουρί να βγάζει το καθαρό καυσαέριο (χωρίς σχεδόν καπνό) έξω. Αυτό το μηχάνημα έχει πλήρη αυτοματισμό και τα ξύλα τύπου πέλλετ αποθηκεύονται σε σακούλα. Αυτό μπορείς να το συνδέσεις σε αυτόνομο σύστημα καλοριφέρ και να αντικαταστησεις τον παραδοσιακο καυστηρα. Το κοστος αγοράς όμως είναι και σε αυτό υψηλό αλλά είναι κεντρική θέρμανση.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fisherwoman

fisherwoman


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2012
Τόπος : Hawai

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΠαρ 24 Αυγ 2012 - 22:52

Καταρχήν πρέπει πρώτα απο όλα να εξετάσουμε για ποια περιοχή της Ελλαδας μιλάμε! Άλλο Φλώρινα,άλλο Ηράκλειο.

Επειδή έχω ασχοληθεί και γω με το αντικείμενο θα πρότεινα Σόμπα ή Λέβητα πελλετ.Επίσης αρκετό έδαφος κερδίζουν και τα κλιματιστικά Inverter.

Πάντως όπως και να χει για μια τέτοια επένδυση πρέπει να ξεκινάς απο 1000Ευρω και ανεβαίνεις! Αλλά νομίζω ότι η απόσβεση μπορεί να γίνει σε 1 ή 2 χρόνια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΤρι 28 Αυγ 2012 - 20:49

fisherwoman έγραψε:
Καταρχήν πρέπει πρώτα απο όλα να εξετάσουμε για ποια περιοχή της Ελλαδας μιλάμε! Άλλο Φλώρινα,άλλο Ηράκλειο.

Επειδή έχω ασχοληθεί και γω με το αντικείμενο θα πρότεινα Σόμπα ή Λέβητα πελλετ.Επίσης αρκετό έδαφος κερδίζουν και τα κλιματιστικά Inverter.

Πάντως όπως και να χει για μια τέτοια επένδυση πρέπει να ξεκινάς απο 1000Ευρω και ανεβαίνεις! Αλλά νομίζω ότι η απόσβεση μπορεί να γίνει σε 1 ή 2 χρόνια!
Σωστό η κατανάλωση καυσίμων για την θέρμανση μας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω από την γεωγραφική θέση του σπιτιού που μένουμε.
Άλλος εξίσου σημαντικός παράγων είναι ο προσανατολισμός των παραθύρων του σπιτιού μας. Αν για παράδειγμα στον Νοτιά έχουμε μεγάλα ανοίγματα (παράθυρα - μπαλκονόπορτες) τότε ο χειμωνιάτικος ήλιος είναι ευεργετικός γιατί χτυπάει τα παράθυρα όλες σχεδόν τις ώρες ηλιοφάνειας κατά τη διάρκεια του 24ώρου. Που σημαίνει ότι αν τραβήξουμε την κουρτίνα μας και μπαίνει μέσα, έχουμε δωρεάν θέρμανση για πολλές ώρες.
Άλλος πολύ σημαντικός παράγων είναι οι απώλειες που έχει το σπίτι μας λόγω μόνωσης. Ένα σπίτι με πολύ καλή μόνωση έχει σχεδόν τις μισές ανάγκες σε κατανάλωση ενέργειας σε σύγκριση με ένα σπίτι 50ετίας που δεν έχει υποστεί καμία βελτίωση.

Τώρα για την θέρμανση με ρεύμα, αν συνδυαστεί με φωτοβολταϊκά στην οροφή τότε είναι μία φθηνή λύση και αυτή.

Δυστυχώς για να έχουμε μειωμένη κατανάλωση καύσιμης ύλης πρέπει να επενδύσουμε κάποια χρήματα για να βελτιώσουμε όλο το <<πακέτο σπίτι>>.
Αν αναλογιστείτε όλα τα παραπάνω μπορείτε να συνδυάσετε κάποιες λύσεις και να εξοικονομήσετε χρήματα από την μειωμένη κατανάλωση καυσίμων.

Για την ελάτωση κατανάλωσης καυσίμων μπορείτε ακόμα και αλλαγή κουφωμάτων να κάνετε όσον αφορά το είδος (κουφώματα αλουμινίου ή PVC)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΤετ 19 Σεπ 2012 - 8:53

Νέες τιμές ενεργειακών τζακιών μετά την κρίση.
Σε χθεσινή μου επίσκεψη σε τζακάδικο διαπίστωσα ότι ένα τζάκι που το 2010 έκανε 2500ευρώ + 1000ευρώ τοποθέτηση σήμερα κοστίζει 2000ευρώ και η τοποθέτηση δωρεάν.

Επιπλέον οι τράπεζες δίνουν δάνεια από 3000 έως 15000ευρώ για αγορά ενεργειακών τζακιών και βελτίωση κατοικίας όσον αφορά την μόνωση στο 100% της δαπάνης με πολύ καλούς όρους δανειοδότησης.

Ένα νέο είδος θέρμανσης που παρουσιάστηκε στην Ελληνική αγορά είναι η υπέρυθρη θέρμανση. Θεωρητικά καταναλώνει 50% λιγότερη οικονομική δαπάνη από το πετρέλαιο και λειτουργεί με ρεύμα. Θα δείξει το μέλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moystakias
Διαχειριστές
Διαχειριστές
moystakias


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : Ρέθυμνο Κρήτης

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΤετ 19 Σεπ 2012 - 11:50

Τελικά κατέληξα στο Aircondition μαζί με κάποιους Θερμοπομπούς. Για φέτος.


Επειδή το σπίτι είναι δικό μου, προσανατολίζομαι σε Τζάκι με μπόιλερ αλλά αυτο προυποθέτει 4000 +

οπότε άστο για φέτος και του χρόνου που θα πέρνω πολλά λεφτά το βάζω...

gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.mortes.forumgreek.com
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...   Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε... Icon_minitimeΤετ 19 Σεπ 2012 - 21:29

moystakias έγραψε:
Τελικά κατέληξα στο Aircondition μαζί με κάποιους Θερμοπομπούς. Για φέτος.


Επειδή το σπίτι είναι δικό μου, προσανατολίζομαι σε Τζάκι με μπόιλερ αλλά αυτο προυποθέτει 4000 +

οπότε άστο για φέτος και του χρόνου που θα πέρνω πολλά λεφτά το βάζω...

gelio
Για κοίτα αυτό το βιντεάκι:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Βέβαια για να λέμε και τα σύκα σύκα δεν έχω ιδίαν γνώμη ενώ με το ενεργειακό τζάκι, έλα σπίτι μου τον χειμώνα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Πάντως δείχνει οικονομικότερο από κάθε ηλεκτρική πηγή θερμότητος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αναζήτηση εναλλακτικής για να ζεσταθούμε...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Καφενείο :: Ότι να ναι-
Μετάβαση σε: