Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 Πυροφάνι

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κουλαξίδης Κούλης
Coast Guard
Coast Guard
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2012
Τόπος : Αλεξανδρούπολη

Πυροφάνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πυροφάνι   Πυροφάνι Icon_minitimeΤετ 29 Αυγ 2012 - 23:30

Νίκο, Νώντα και λοιποί συνάδελφοι καλημέρα.

Μετά από πολλές πολλές ημέρες άνοιξα τον υπολογιστή!

Νίκο έχω μία απορία. Στο πυροφάνι επιτρέπεται η χρήση φωτεινής πηγής έντασης μέχρι 500 κεριά (άρθρ. 1 § 3 Π.Δ. 373/85).
Τα 500 κεριά σε πόσα watt αντιστοιχούν; Η ένταση μετράται σε lumen αλλά οι λαμπτήρες δεν τα αναγράφουν επάνω, ίσως μόνο στη συσκευασία.
Υπάρχει κάποιος τύπος που να μπορούμε να το υπολογίζουμε, έστω κατά προσέγγιση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Πυροφάνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πυροφάνι   Πυροφάνι Icon_minitimeΠεμ 30 Αυγ 2012 - 2:11

Κουλαξίδης Κούλης έγραψε:
Νίκο, Νώντα και λοιποί συνάδελφοι καλημέρα.

Μετά από πολλές πολλές ημέρες άνοιξα τον υπολογιστή!

Νίκο έχω μία απορία. Στο πυροφάνι επιτρέπεται η χρήση φωτεινής πηγής έντασης μέχρι 500 κεριά (άρθρ. 1 § 3 Π.Δ. 373/85).
Τα 500 κεριά σε πόσα watt αντιστοιχούν; Η ένταση μετράται σε lumen αλλά οι λαμπτήρες δεν τα αναγράφουν επάνω, ίσως μόνο στη συσκευασία.
Υπάρχει κάποιος τύπος που να μπορούμε να το υπολογίζουμε, έστω κατά προσέγγιση;

Φίλε Κουλη!! Συγνωμη για το ότι δεν απαντησα στο τηλεφωνο καθόσον ήμουν στο πλοίο επιστροφής και δεν το ακουγα εκεί που το είχα βάλει!
Οχι δεν υπάρχει κανένας τύπος, καθόσον θα επρεπε να είχαμε ειδικό πιστοποιημένο φωτόμετρο προκειμένου να γίνεται η φωτομέτρηση και να συμπληρώνεται σχετικό πρακτικό όπως γίνεται σε μετρήσεις ανοίγματος των ματιών των διχτύων! Δυστυχώς Κούλη μου δεν μπορεί να γίνει κάτι αλλο.
Σαν παράδειγμα θα σου δώσω το εξής: Μια λάμπα γράφει πάνω 500 κεριά (στο ταμπελάκι) και μπορεί να βγάζει 1500 κεριά. Τι τύπο θα χρησιμοποιήσεις αν δεν δεις και δεν φωτομετρήσεις την ακτινοβολία της; ropalia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πυροφάνι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Ενότητες :: Αλιεία :: Ερασιτεχνική Αλιεία-
Μετάβαση σε: