Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΚυρ 9 Σεπ 2012 - 21:58

καλημέρα.

δε ξέρω αν είμαι στην κατάλληλη ενότητα. αν χρειάζεται οι διαχειριστές ας την αλλάξουν.


σε επαγγελματικό τουριστικό σκάφος εκδίδεται ναυλοσύμφωνο πριν το απόπλου και κατατίθεται στο λιμεναρχείο.

σύμφωνα με το ΦΕΚ 1124 30/08/2001 ορίζεται και υπόδειγμα του ναυλοσυμφώνου.

υπάρχει κάποιος νόμος ο οποίος να λέει ότι το ναυλοσύμφωνο υπογράφεται απο τον ναυλωτή παρουσία των λιμενικών αρχών όταν γίνεται η κατάθεση τους στα λιμεναρχεία?


αν πάω τα ναυλοσύμφωνα υπογεγραμμένα από τον πελάτη για να πάρω το απόπλου, βάση ποιου νόμου αρνείται να μου δώσει το απόπλου και ζητάει την παρουσία του ναυλωτή?


ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΤετ 12 Σεπ 2012 - 3:09

up.... :-)


γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τέτοιος νόμος?

έχει κανείς σας εμπειρία από τέτοιες διαδικασίες? (καταχώρηση ναυλοσυμφώνου και απόπλου για επαγγελματικό σκάφος αναψυχής)??

ποια είναι η συνήθης διαδικασία που εφαρμόζεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΔευ 1 Οκτ 2012 - 21:42

καλημέρα..

ψάχνω να βρω την παρακάτω εγκύκλιο, αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δε μπόρεσα να την εντοπίσω πουθενά στο διαδύκτιο...

Εγκύκλιος Φ.3340.2/47/03/15-05-2003 «Οδηγίες για έλεγχο ναυλώσεων πλοίων του Ν.2743/99»

μπορείτε να με βοηθείσετε να την εντοπίσω για να τη διαβάσω?


ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gpav
Συντονιστής
Συντονιστής
gpav


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Τόπος : Πειραιάς

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΔευ 8 Οκτ 2012 - 3:38

Καλημέρα κύριε Μαβίδη.

Δυστυχώς το είδα λίγο αργά το αίτημά σας και δεν μπόρεσα να ανταποκριθώ νωρίτερα. Διαβάζοντας την εγκύκλιο, νομίζω γίνεται σαφές ότι δεν προκύπτει απαίτηση για θεώρηση του γνησίου των υπογραφών ναυλωτή ή εκναυλωτή. Επίσης, δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια διάταξη του Ν.2743/99 που να προβλέπει κάτι τέτοιο. Εγώ προσωπικά ως Λιμενάρχης ή αρμόδιος βαθμοφόρος δεν θα ζητούσα ποτέ κάτι τέτοιο, καθώς, πέραν του ότι δεν ξέρω να προβλέπεται πουθενά, δεν εξυπηρετεί κάποια προφανή σκοπιμότητα.

Ελπίζω κάποιος άλλος, συνάδελφος ή μη, να είναι πιό διαφωτιστικός στην ουσία του ερωτήματός σας.

(Να ευχαριστήσω και τον κ.Αργυρακόπουλο που είχε την καλωσύνη να μου στείλει την εγκύκλιο)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΔευ 8 Οκτ 2012 - 21:10

Καλημερα σας!! Πάλι εγκύκλιο; Ελεος, δεν αντέχω τις εγκυκλίους!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gpav
Συντονιστής
Συντονιστής
gpav


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Τόπος : Πειραιάς

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΔευ 8 Οκτ 2012 - 21:45

Fisherman έγραψε:
Καλημερα σας!! Πάλι εγκύκλιο; Ελεος, δεν αντέχω τις εγκυκλίους!!!!

Καλημέρα! Αφού τη ζήτησε ο άνθρωπος, να μην του τη δώσω; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΚυρ 14 Οκτ 2012 - 22:39

Καλημέρα.

σας ευχαριστώ πολύ για την εγκύκλιο... Very Happy

τη ζήτησα γιατί την ανάφεραν στην επιστολή απάντησης που παρέλαβα (μέσω εμαιλ) από το υπουργείο Ναυτιλίας & Αιγαίου.

σας παραθέτω ολόκληρη την απάντηση


Παράθεση :


Δ/ΝΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΩΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
ΤΜΗΜΑ Δ (ΘΑΛΑΣΣΙΟΥ ΤΟΥΡΡΙΣΜΟΥ)
Πειραιάς, 27 /09/2012
Αρ. Πρωτ.: 3340.2/81/2012


Ταχ. Δ/νση : Ακτή Βασιλειάδη,
Πύλη Ε1 –Ε2 (εντός λιμένα Πειραιά)
ΠΡΟΣ: κ. ΜΑΒΙΔΗ Γεώργιο
Email: χχχχχχχχχχχ

Ταχ. Κώδικας : 185 10
Πληροφορίες : Κουφοσωτήρη Ελ.
Τηλ. : 210 4064437
Fax : 210 4135851
Ε-mail : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ΘΕΜΑ: Θεώρηση ναυλοσυμφώνου επαγγελματικού πλοίου αναψυχής
Σχετ.: (α) Η από 13-09-2012 ηλεκτρονική σας επιστολή
(β) Η ΚΥΑ 3342/36/21-08-2001 (ΦΕΚ 1124Β) «Καθορισμός υποδείγματος ναυλοσυμφώνου»
(γ) Η Εγκύκλιος Φ.3340.2/47/03/15-05-2003 «Οδηγίες για έλεγχο ναυλώσεων πλοίων του Ν.2743/99»

Σε απάντηση της (α) σχετικής και σύμφωνα με την (β) ομοία, σας γνωρίζουμε ότι κατά τον απόπλου του επαγγελματικού πλοίου αναψυχής η αρμόδια Λιμενική Αρχή θεωρεί το ναυλοσύμφωνο με την καταχώριση εγγραφής που βεβαιώνει ότι κατά τον απόπλου του πλοίου συμπληρώθηκε και κατατέθηκε αντίγραφο ναυλοσυμφώνου.
Επιπλέον, σύμφωνα με την (γ) σχετική, οι Λιμενικές Αρχές διενεργούν ελέγχους ναυλοσυμφώνων και ταυτοπροσωπίας, προκειμένου να επιτευχθεί η ομαλή εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας που αφορά στα επαγγελματικά πλοία αναψυχής ολικής ναύλωσης και να αποφευχθούν τυχόν φαινόμενα υποναυλώσεων.
Παρακαλούμε για την ενημέρωσή σας.
Ο Διευθυντής

υπογεγραμμένο

Πλοίαρχος Λ.Σ. ΜΑΜΜΗΣ Βασ.
Εσωτερική Διανομή:
- ΥΝΑ/ΑΛΣ-ΕΛ.ΑΚΤ/ΔΙΓΑΚΑΛ
- ΥΝΑ/ΔΟ Γ’

τον νόμο 3342 τον έχω και εκεί δεν έγραφε τίποτα περί ταυτοπροσωπίας των ναυλωτών...
ήθελα να δω τι γράφει η εγκύκλιος που μου ανάφεραν για να δω αν βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα...


Παράθεση :
Εγώ προσωπικά ως Λιμενάρχης ή αρμόδιος βαθμοφόρος δεν θα ζητούσα ποτέ
κάτι τέτοιο, καθώς, πέραν του ότι δεν ξέρω να προβλέπεται πουθενά, δεν
εξυπηρετεί κάποια προφανή σκοπιμότητα.

σε ευχαριστώ πολύ...
η απάντησή σου με καλύπτει απόλυτα...
δυστυχώς κατά διαστήματα πέφτουμε σε μερικούς συναδέλφους σας που τρέφονται με την εξουσία και διασκεδάζουν με την ταλαιπωρία των πολιτών...

νομίζω πως ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης είναι η σωστή πληροφόρηση... Very Happy


ευχαριστώ...

την καλημέρα μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gpav
Συντονιστής
Συντονιστής
gpav


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Τόπος : Πειραιάς

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΚυρ 14 Οκτ 2012 - 23:46

gmav2000 έγραψε:
...δυστυχώς κατά διαστήματα πέφτουμε σε μερικούς συναδέλφους σας που τρέφονται με την εξουσία και διασκεδάζουν με την ταλαιπωρία των πολιτών...

Καλημέρα!

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις, αλλά πιστέψτε με ότι τις περισσότερες φορές αυτό οφείλεται σε άγνοια σε συνδυασμό με την εφαρμογή του "ου μπλέξεις". Και είναι μία τεχνική να καλύπτεις την άγνοιά σου με αυταρχικό ύφος, προκειμένου να αποτρέψεις ερωτήσεις που μπορεί να σε φέρουν σε δύσκολη θέση.

Όσο για την άγνοια, αυτή δεν οφείλεται μόνο στους "αγνοώντες", αλλά και σε αυτούς που δεν φροντίζουν για τη σωστή εκπαίδευση και ενημέρωσή τους. Αλλά φυσικά αυτά δεν ενδιαφέρουν τους συναλασσόμενους με τις Υπηρεσίες, οι οποίοι θα πρέπει να εξυπηρετούνται απρόσκοπτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kdimos

kdimos


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΤετ 7 Νοε 2012 - 4:13

Γεια σας

τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω και εγώ με το Λιμεναρχείο Θεσσαλονίκης στο Λ/Φ Καλαμαριάς.

και μάλιστα τα προβλήματα είναι περισσότερα

α) απαιτεί να προσκομίζουμε ναυλοσύμφωνο συγκεκριμένης έντυπης μορφής που κυκλοφορεί στο εμπόριο και δεν παραλαμβάνει το μηχανογραφημένο έντυπο που προσκομίζουμε και εκδίδουμε μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή (Η/Υ) από ειδικό πρόγραμμα για τις εταιρείες ναυλώσεων σκαφών που κυκλοφορεί στο εμπόριο.

β) Επίσης μας υποχρεώνει να υπάρχουν υπογραφές στην δεύτερη σελίδα που υπάρχουν οι όροι ναύλωσης του ναυλοσύμφωνου που τις περισσότερες φορές είναι στα Αγγλικά, ενώ βάση του ΦΕΚ 1124 30/8/2001 αριθ. Απόφ. 3342/36 με τίτλο Καθορισμός Υποδείγματος Ναυλοσυμφώνου δεν είμαστε υποχρεωμένοι να γράφουμε κάποιους συγκεκριμένους όρους ναύλωσης και στο υπόδειγμα δεν υπάρχει πρόβλεψη για έξτρα υπογραφές ναυλωτή – εκναυλωτή αφού οι υπογραφές βρίσκονται στην μπροστινή σελίδα του εντύπου.

γ) μας υποχρεώνει κατά την υποβολή του ναυλοσυμφώνου να είναι παρόντες και οι ναυλωτές προκειμένου να βεβαιωθεί η εγκυρότητα του ναυλοσυμφώνου.

δ) σε κάθε απόπλου απαιτείται να υπάρχει πρόσφατη εξουσιοδότηση της ιδιοκτήτριας εταιρείας του σκάφους ή του ιδιοκτήτη του σκάφους

ε) δεν παραλαμβάνει έντυπο υπεύθυνης δήλωσης του N.1599/1986 η οποία είναι δίγλωσση (ελληνικά – αγγλικά) και υπογράφει ο συγκυβερνήτης του σκάφους με θέμα «ότι είναι κάτοχος της ναυτικής γνώσης και έχει τα προσόντα κυβερνήτη» Ν.2743/99 αρθ.5 και απαιτεί να υπογράψει ο συγκυβερνήτης το ίδιο έντυπο που μας δίνει η λιμενική αρχή του Λ/Φ το οποίο είναι μόνο στην ελληνική γλώσσα.


και αναρωτιέμαι όλους αυτούς τους συναδέλφους σας κανείς δεν τους ενημερώνει πώς να κάνουν την δουλείας τους :

Το ότι συμβάλουν στην αύξηση της γραφειοκρατίας και ότι εμποδίζουν την επιχειρηματικότητα των εταιρειών - ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής δεν ενδιαφέρει κανένα :

Το ότι μας αναγκάζουν σαν επιχειρηματίες να ασχολούμαστε πως θα ξεπεράσουμε τον σκόπελο του Λιμεναρχείου και όχι το πώς θα φέρουμε περισσότερους τουρίστες - πελάτες για να αυξηθεί η μοναδική βιομηχανία της χώρας μας - ο Τουρισμός- κανένας δεν ενδιαφέρει :
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gpav
Συντονιστής
Συντονιστής
gpav


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Τόπος : Πειραιάς

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΠεμ 8 Νοε 2012 - 0:49

Καλημέρα!

Θα σας πώ την άποψή μου στα ερωτήματά σας, με τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα:

kdimos έγραψε:

α) απαιτεί να προσκομίζουμε ναυλοσύμφωνο συγκεκριμένης έντυπης μορφής που κυκλοφορεί στο εμπόριο και δεν παραλαμβάνει το μηχανογραφημένο έντυπο που προσκομίζουμε και εκδίδουμε μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή (Η/Υ) από ειδικό πρόγραμμα για τις εταιρείες ναυλώσεων σκαφών που κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Με την υπουργική απόφαση 3342/36/21.8.2001 (ΦΕΚ 1124Β) καθορίστηκε συγκεκριμένος τύπος ναυλοσυμφώνου. Μήπως το ναυλοσύμφωνο που εξάγει η εφαρμογή είναι διαφορετικό από το υπόδειγμα; Αν είναι έτσι, νομίζω ότι ο συνάδελφος καλά κάνει και δεν το αποδέχεται, αλλά σας παραπέμπει σε έντυπο του εμπορίου (που πιθανώς να είναι ακριβής αντιγραφή από το ΦΕΚ)

Μπορείτε να αποταθείτε στην εταιρεία που αγοράσατε το πρόγραμμα, προκειμένου να διορθώσουν το κείμενο.

kdimos έγραψε:

δ) σε κάθε απόπλου απαιτείται να υπάρχει πρόσφατη εξουσιοδότηση της ιδιοκτήτριας εταιρείας του σκάφους ή του ιδιοκτήτη του σκάφους

Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσατε να το προσπεράσετε αν οι εξουσιοδοτήσεις των ιδιοκτητριών είχαν ένα συγκεκριμένο (και ευρύ) χρονικό διάστημα ισχύος (λ.χ. όλο το έτος, ή όλη τη θερινή περίοδο)

kdimos έγραψε:

ε) δεν παραλαμβάνει έντυπο υπεύθυνης δήλωσης του N.1599/1986 η οποία είναι δίγλωσση (ελληνικά – αγγλικά) και υπογράφει ο συγκυβερνήτης του
σκάφους με θέμα «ότι είναι κάτοχος της ναυτικής γνώσης και έχει τα προσόντα κυβερνήτη» Ν.2743/99 αρθ.5 και απαιτεί να υπογράψει ο
συγκυβερνήτης το ίδιο έντυπο που μας δίνει η λιμενική αρχή του Λ/Φ το οποίο είναι μόνο στην ελληνική γλώσσα.

Αν του εξηγήσετε το πρόβλημα, ότι πιθανώς ο συγκυβερνήτης δεν γνωρίζει ελληνικά, δεν μπορεί να μεταφράσει το Λιμεναρχείο το ίδιο έντυπο στα αγγλικά; Νομίζω ότι αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα.

Τώρα, στα υπόλοιπα ερωτήματα που θέτετε, ή έχω εκφράσει την άποψή μου, ή δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.


kdimos έγραψε:
και αναρωτιέμαι όλους αυτούς τους συναδέλφους σας κανείς δεν τους ενημερώνει πώς να κάνουν την δουλείας τους :
Πολύ συχνά, η ενημέρωση είναι ελλιπέστατη, βασίζεται στην "προφορική παράδοση" και καταλήγει στην επιστράτευση του ρητού "Ότι δεν λέει ο νόμος το λέει ο αστυνόμος" Very Happy

kdimos έγραψε:
Το ότι συμβάλουν στην αύξηση της γραφειοκρατίας και ότι εμποδίζουν την επιχειρηματικότητα των εταιρειών - ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής δεν ενδιαφέρει κανένα:
Πολύ συχνά, συνάδελφοι που πήγαν να "ελαφρύνουν" τη γραφειοκρατία βρήκαν το μπελά τους, και συχνά από τους ίδιους που παραπονιούνται για την ύπαρξή της.

Να σας πώ ένα παράδειγμα; Εγώ μπορεί να παραπονιέμαι γιατί το ναυλοσύμφωνο της εφαρμογής μου δεν γίνεται δεκτό από το Λιμεναρχείο, αλλά αν για κάποιο λόγο θελήσω να το "σπάσω" πρόωρα, θα ψάξω λέξη προς λέξη μήπως διαφέρει από το κείμενο του ΦΕΚ, προκειμένου να προσβάλω την νομιμότητά του και να το λύσω. Αν το πετύχω, παρεπιπτόντως ο Λιμενικός θα πάει στο Ναυτοδικείο για παράβαση καθήκοντος και θα φάει χαλαρά 6 μήνες φυλακή γιατί δέχθηκε παράτυπο ναυλοσύμφωνο...

kdimos έγραψε:
Το ότι μας αναγκάζουν σαν επιχειρηματίες να ασχολούμαστε πως θα ξεπεράσουμε τον σκόπελο του Λιμεναρχείου και όχι το πώς θα φέρουμε περισσότερους τουρίστες - πελάτες για να αυξηθεί η μοναδική βιομηχανία της χώρας μας - ο Τουρισμός- κανένας δεν ενδιαφέρει:
Εντάξει, νομίζω ότι τα δραματοποιείτε λιγάκι. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kdimos

kdimos


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΠαρ 9 Νοε 2012 - 0:07

gpav έγραψε:
Καλημέρα!

Θα σας πώ την άποψή μου στα ερωτήματά σας, με τα λίγα που γνωρίζω για το θέμα:

kdimos έγραψε:

α) απαιτεί να προσκομίζουμε ναυλοσύμφωνο συγκεκριμένης έντυπης μορφής που κυκλοφορεί στο εμπόριο και δεν παραλαμβάνει το μηχανογραφημένο έντυπο που προσκομίζουμε και εκδίδουμε μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή (Η/Υ) από ειδικό πρόγραμμα για τις εταιρείες ναυλώσεων σκαφών που κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Με την υπουργική απόφαση 3342/36/21.8.2001 (ΦΕΚ 1124Β) καθορίστηκε συγκεκριμένος τύπος ναυλοσυμφώνου. Μήπως το ναυλοσύμφωνο που εξάγει η εφαρμογή είναι διαφορετικό από το υπόδειγμα; Αν είναι έτσι, νομίζω ότι ο συνάδελφος καλά κάνει και δεν το αποδέχεται, αλλά σας παραπέμπει σε έντυπο του εμπορίου (που πιθανώς να είναι ακριβής αντιγραφή από το ΦΕΚ)

Μπορείτε να αποταθείτε στην εταιρεία που αγοράσατε το πρόγραμμα, προκειμένου να διορθώσουν το κείμενο.


Το ναυλοσύμφωνο που προσκομίζουμε είναι βάση του (ΦΕΚ 1124Β) και παραλαμβάνουν όλα τα λιμεναρχεία σε όλη την Ελλάδα εκτός του Λιμεναρχείου Θεσσαλονίκης....


kdimos έγραψε:

δ) σε κάθε απόπλου απαιτείται να υπάρχει πρόσφατη εξουσιοδότηση της ιδιοκτήτριας εταιρείας του σκάφους ή του ιδιοκτήτη του σκάφους

Νομίζω ότι αυτό θα μπορούσατε να το προσπεράσετε αν οι εξουσιοδοτήσεις των ιδιοκτητριών είχαν ένα συγκεκριμένο (και ευρύ) χρονικό διάστημα ισχύος (λ.χ. όλο το έτος, ή όλη τη θερινή περίοδο)

Δυστυχώς αρνήθηκαν την ίδια πρόταση με την δικιά σας που τους κάναμε και επιμένουν για κάθε ναύλο νέα εξουσιοδότηση για κάθε ναύλο.



kdimos έγραψε:

ε) δεν παραλαμβάνει έντυπο υπεύθυνης δήλωσης του N.1599/1986 η οποία είναι δίγλωσση (ελληνικά – αγγλικά) και υπογράφει ο συγκυβερνήτης του
σκάφους με θέμα «ότι είναι κάτοχος της ναυτικής γνώσης και έχει τα προσόντα κυβερνήτη» Ν.2743/99 αρθ.5 και απαιτεί να υπογράψει ο
συγκυβερνήτης το ίδιο έντυπο που μας δίνει η λιμενική αρχή του Λ/Φ το οποίο είναι μόνο στην ελληνική γλώσσα.

Αν του εξηγήσετε το πρόβλημα, ότι πιθανώς ο συγκυβερνήτης δεν γνωρίζει ελληνικά, δεν μπορεί να μεταφράσει το Λιμεναρχείο το ίδιο έντυπο στα αγγλικά; Νομίζω ότι αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα.

Ο συγκυβερνήτης ήταν Γερμανός και ήταν παρών γιατί έτσι μας το ζήτησε η Λιμενική Αρχή



Τώρα, στα υπόλοιπα ερωτήματα που θέτετε, ή έχω εκφράσει την άποψή μου, ή δεν τα γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.


kdimos έγραψε:
και αναρωτιέμαι όλους αυτούς τους συναδέλφους σας κανείς δεν τους ενημερώνει πώς να κάνουν την δουλείας τους :
Πολύ συχνά, η ενημέρωση είναι ελλιπέστατη, βασίζεται στην "προφορική παράδοση" και καταλήγει στην επιστράτευση του ρητού "Ότι δεν λέει ο νόμος το λέει ο αστυνόμος" Very Happy

kdimos έγραψε:
Το ότι συμβάλουν στην αύξηση της γραφειοκρατίας και ότι εμποδίζουν την επιχειρηματικότητα των εταιρειών - ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής δεν ενδιαφέρει κανένα:
Πολύ συχνά, συνάδελφοι που πήγαν να "ελαφρύνουν" τη γραφειοκρατία βρήκαν το μπελά τους, και συχνά από τους ίδιους που παραπονιούνται για την ύπαρξή της.

Να σας πώ ένα παράδειγμα; Εγώ μπορεί να παραπονιέμαι γιατί το ναυλοσύμφωνο της εφαρμογής μου δεν γίνεται δεκτό από το Λιμεναρχείο, αλλά αν για κάποιο λόγο θελήσω να το "σπάσω" πρόωρα, θα ψάξω λέξη προς λέξη μήπως διαφέρει από το κείμενο του ΦΕΚ, προκειμένου να προσβάλω την νομιμότητά του και να το λύσω. Αν το πετύχω, παρεπιπτόντως ο Λιμενικός θα πάει στο Ναυτοδικείο για παράβαση καθήκοντος και θα φάει χαλαρά 6 μήνες φυλακή γιατί δέχθηκε παράτυπο ναυλοσύμφωνο...

kdimos έγραψε:
Το ότι μας αναγκάζουν σαν επιχειρηματίες να ασχολούμαστε πως θα ξεπεράσουμε τον σκόπελο του Λιμεναρχείου και όχι το πώς θα φέρουμε περισσότερους τουρίστες - πελάτες για να αυξηθεί η μοναδική βιομηχανία της χώρας μας - ο Τουρισμός- κανένας δεν ενδιαφέρει:
Εντάξει, νομίζω ότι τα δραματοποιείτε λιγάκι. Very Happy

Αν θεωρήτε δραματοποίηση ότι παρουσία των ναυλωτών που κυρίως είναι Γερμανοί κάθε Σάββατο για όλο τον Οκτώβριο πηγαίνουμε στο Λιμεναρχείο και μαλώνουμε τότε ΟΚ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gpav
Συντονιστής
Συντονιστής
gpav


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Τόπος : Πειραιάς

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΠαρ 9 Νοε 2012 - 2:25

kdimos έγραψε:
gpav έγραψε:

Εντάξει, νομίζω ότι τα δραματοποιείτε λιγάκι. Very Happy

Αν θεωρήτε δραματοποίηση ότι παρουσία των ναυλωτών που κυρίως είναι Γερμανοί κάθε Σάββατο για όλο τον Οκτώβριο πηγαίνουμε στο Λιμεναρχείο και μαλώνουμε τότε ΟΚ

Κύριε Μαβίδη Αγαπητέ kdimos, παραπάνω γράψατε: "Το ότι μας αναγκάζουν σαν επιχειρηματίες να ασχολούμαστε πως θα ξεπεράσουμε τον σκόπελο του Λιμεναρχείου και όχι το πώς θα φέρουμε περισσότερους τουρίστες - πελάτες για να αυξηθεί η μοναδική βιομηχανία της χώρας μας - ο Τουρισμός- κανένας δεν ενδιαφέρει:"
Με άλλα λόγια ισχυρίζεσθε ότι τα προσκόμματα του Λιμεναρχείου δεν σας επιτρέπουν να ασχοληθείτε (εννοείται καθόλου) με το πώς θα φέρετε περισσότερους τουρίστες. Αυτό το θεωρώ υπερβολικό, ιδίως αν το συσχετίσουμε με αυτά που γράψατε σήμερα, ότι δηλαδή "κάθε Σάββατο για όλο τον Οκτώβριο" (δηλαδή μία από τις 7 μέρες της βδομάδας) τις τρώτε στο Λιμεναρχείο μαλώνοντας. Θα μπορούσε να σας απαντήσει κάποιος: Τις άλλες 6 γιατί δεν ασχολείστε με το πώς θα φέρετε περισσότερους πελάτες;

Για να είμαι σαφής: συμφωνώ ότι αυτή είναι μιά άσκοπη επιβάρυνσή σας που μπορεί -και πρέπει- να εξαλειφθεί. Αλλά όχι ότι αυτό δεν σας επιτρέπει οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα. Πώς να το κάνουμε, δεν στέκει!

Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ειδικά σε ότι αφορά τα ναυλοσύμφωνα και τις εξουσιοδοτήσεις, οι απαιτήσεις είναι μάλλον καταχρηστικές. Εγώ στη θέση σας θα υπέβαλλα ένα έγγραφο ερώτημα στο Υπουργείο για να έχω μια απάντηση στα ερωτήματα αυτά (και απορώ γιατί δεν την έχετε κάνει μέχρι τώρα).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gpav στις Τρι 13 Νοε 2012 - 11:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmav2000

gmav2000


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2012
Τόπος : θεσσαλονικη

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012 - 5:23

gpav έγραψε:
kdimos έγραψε:
gpav έγραψε:

Εντάξει, νομίζω ότι τα δραματοποιείτε λιγάκι. Very Happy

Αν θεωρήτε δραματοποίηση ότι παρουσία των ναυλωτών που κυρίως είναι Γερμανοί κάθε Σάββατο για όλο τον Οκτώβριο πηγαίνουμε στο Λιμεναρχείο και μαλώνουμε τότε ΟΚ

Κύριε Μαβίδη, παραπάνω γράψατε: "Το ότι μας αναγκάζουν ......


Καλημέρα... :-)

ο Μαβίδης είμαι εγώ και όχι ο kdimos στον οποίο απαντάτε... :-)

το διευκρινίζω για να μη παρεξηγηθώ (μιας που υπογράφω πάντα τις δημοσιεύσεις μου)


ευχαριστώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gpav
Συντονιστής
Συντονιστής
gpav


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Τόπος : Πειραιάς

παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο   παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο Icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012 - 11:14

gmav2000 έγραψε:
...
Καλημέρα... :-)
ο Μαβίδης είμαι εγώ και όχι ο kdimos στον οποίο απαντάτε... :-)
το διευκρινίζω για να μη παρεξηγηθώ (μιας που υπογράφω πάντα τις δημοσιεύσεις μου)
ευχαριστώ...

Καλησπέρα σας κύριε Μαβίδη! Μην με παρεξηγείτε, πρώιμο αλτσχάιμερ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
παρουσία ναυλωτή σε λιμεναρχίο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Ενότητες :: Θέματα Λιμενικής Αστυνομίας :: Θαλάσσια Μέσα Αναψυχής-
Μετάβαση σε: