Hellenic Coast Guard
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΑρχικήΑρχική  ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Σημαντικό -- Exclamation ΠΡΟΦΙΛ

 

 Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?

Πήγαινε κάτω 
+11
albatross
kiriakos
Lionkd75
PARAS
spiverg
viktorgunlover
Βαλλιστής
moystakias
giodem
Fisherman
Lchristou
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 12 Σεπ 2012 - 20:53

[quote="smernas"]
Fisherman έγραψε:

Στο θέμα μας .Θα έγραφες ή θα προέτρεπες να γράψουν ένα ψ/κα που ψαρεύει μόνος (όταν δεν το έχει κάνει κάνεις εδώ και 20 χρόνια ) αν είχε σημαδούρα , άδεια και καμιά άλλη παράβαση ;

Σαν Λιμενάρχης δεν θα επηρεαζα ποτέ το όργανο ελέγχου να προβεί ή να μην προβεί σε μία παράβαση, εκτός αν μου ζήταγε την γνώμη μου. Αν αυτή λοιπόν η παράβαση έφτανε στο γραφείο μου για να την τιμωρήσω και δεν θα το επιθυμούσα απλά θα έκανα μία σύσταση (πραξη σύστασης).
Τωρα για το επίμαχο θέμα που τόσο πολύ απασχολεί τον τελευταίο καιρό, πιστευοντας ότι δεν εχουμε άλλα προβλήματα να συζητήσουμε από τον συνοδό, σου λεω απλά ότι θα συνιστούσα στα οργανα μου για την επιμαχη παράβαση να δείχνουν μια σχετική επιείκεια, εφόσον οι υπόλοιπες προυποθέσεις που διέπουν την νόμιμη αλιεία δεν παραβιάζονται.

ΥΓ Δεν έχεις παραδειγμα για το ΛΣ γιατί στις αποφάσεις τις δικές μας δεν αναφερόμαστε ΠΟΤΕ σε εγκυκλίους. Και είναι πολλές φορές που εχω ταράξει τα νερά σχετικά με μια λανθασμένη και μη σύννομη εγκύκλιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 12 Σεπ 2012 - 20:58

[quote="smernas"]
Fisherman έγραψε:

Πρέπει να προστατεύουμε αυτούς που έχουν τη δυνατότητα να σκεφτούν πέρα από ένα βιβλιαράκι γραμμένο πριν από μερικές δεκαετίες .

Δυνατότητα να σκεφθούν έχουν και χωρίς την αναγνωση μιας εγκυκλίου! Είπαμε η εγκύκλιος είναι βοηθητική προκειμένου κάποιος υπαλληλος ερμηνεύσει τα λεγόμενα του νομοθέτη! Ποιος θα είναι όμως αυτός ο υπάλληλος; Τι γνώσεις θα έχει; Θα γνωρίζει τι είναι θάλασσα και υποβρύχια αλιεία ή θα είναι κρυμμένος πίσω από χαρτιά και γραφεία των υψηλά υστάμενων κλιμακίων;
Προσωπικά, δεν δίνω τόσο βάση στις εγκυκλίους όσο στον νόμο και στις κανονιστικές πραξεις, γιατί ο κόσμος δεν φταίει τίποτε να ταλαιπωρείτε εξαιτίας ένος χαρτογιακά!!!
Και να γνωρίζεις, ότι η εμπειρία σε μια θέση, είναι η καλύτερη εγκύκλιος και μόνο μ αυτήν δυναται να διοικήσεις δίκαια, αφήνοντας τις σκέψεις των εγκυκλίων πίσω σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
smernas

smernas


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 26/08/2012
Τόπος : Αθήνα

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 2:19

Fisherman έγραψε:
Kαλημερα σας!! Δεν έγραψα εγω το συγκεκριμμένο κείμενο αλλά θα σας το παραθέσω ως εχει:

Άρθρο 241
1. Η υποβρύχια αλιεία, καθώς και οποιαδήποτε υποβρύχια δραστηριότητα
απαγορεύονται:
α) Εντός της περιοχής του λιμένα ή λουτρικών εγκαταστάσεων.
β) Σε παράκτιες περιοχές, όπου συχνάζουν λουόμενοι.
γ) Σε περιοχές, όπου συντελείται επαγγελματική αλιεία και γενικά όπου έχουν
ριφθεί κάθε φύσεως αλιευτικά εργαλεία.
δ) Σε περιοχές, όπου υπάρχει μεγάλη κίνηση πλωτών μέσων.
ε) Σε άτομα ηλικίας κατώτερης των 18 ετών.
Σημείωση: σύμφωνα με ΠΔ 373/85 16 ετών
στ) Σε βάθη θάλασσας μεγαλύτερα των 10 μέτρων για τους ελεύθερα
καταδυόμενους ή των 30 μέτρων για τους φέροντες αυτόνομη καταδυτική συσκευή.
2. Άτομα τα οποία ασχολούνται με την υποβρύχια αλιεία ή δραστηριότητα,
οφείλουν:
α) Να ειδοποιούν την πλησιέστερη Λιμενική Αρχή της περιοχής, στην οποία
πρόκειται να καταδυθούν και να τηρούν τις οδηγίες που δίδονται από αυτήν ή
απαγορεύσεις, ιδίως σε ότι αφορά το μέγεθος του αλιεύματος ή τις περιοχές και το
είδος της υποβρύχιας δραστηριότητας.
β) Να μην καταδύονται μεμονωμένα και χωρίς συνοδό ή εκπαιδευτή.
γ) Να ποντίζουν στο σημείο, όπου πρόκειται να καταδυθούν, σημαντήρα
(πλαστικό) κίτρινου χρώματος με ερυθρή λωρίδα, στην οποία να γράφονται τα ψηφία
Υ .Δ (Υποβρύχια Δραστηριότητα).
δ) Να αποφεύγουν τη φωτογράφηση του βυθού σε απαγορευμένες περιοχές
χωρίς άδεια της Λιμενικής Αρχής, η οποία δίνεται μετά από σύμφωνη γνώμη του
Τοπικού Εφόρου Αρχαιοτήτων.
ε) Να μην αλιεύουν με υποβρύχιο τουφέκι, φέροντας αυτόνομη καταδυτική
συσκευή.
στ) Να μην ανελκύουν από το βυθό ή μετακινούν τυχόν ευρισκόμενα στο
βυθό αντικείμενα αρχαιολογικής αξίας. Αυτοί, που ανακαλύπτουν τέτοια αντικείμενα,
οφείλουν να αναφέρουν στη Λιμενική Αρχή την ακριβή θέση τους.
ζ) Να μην καταδύονται μετά τη δύση του ηλίου και πριν από την ανατολή.
3. πλοία που πλέουν στην περιοχή, όπου εκτελείται υποβρύχια αλιεία ή
δραστηριότητα, οφείλουν να απομακρύνονται έγκαιρα από την περιοχή αυτή.
4. Η υποβρύχια αλιεία με ψαροτούφεκο με τη βοήθεια ηλεκτρικού φανού ή
άλλου φωτιστικού μέσου, απαγορεύεται.

Αυτό είναι το επίμαχο άρθρο!!!

β) Να μην κ α τ α δ ύ ο ν τ α ι μεμονωμένα και χωρίς συνοδό ή εκπαιδευτή.

Το καταδύονται
(ή μάλλον η ανυπαρξία κατάδυσης ) κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει ως επιχείρημα υπέρ του μοναχικού ψαροντουφεκά ;

Tο επιφανειακό καρτέρι (μια από τις αρκετά διαδεδομένες μεθόδους ψαρέματος ) δεν προϋποθέτει καθόλου κατάδυση , απλά να επιπλέεις ακίνητος στην επιφάνεια !

Δεν ξέρω αν ακούγεται δικολαβίστικο , θεωρώ όμως ότι είναι μια παρατήρηση όχι τυπική αλλά ουσιαστική αφού : απουσία κατάδυσης αναιρεί τους κινδύνους από τους οποίους ο νομοθέτης θέλει να μας προφυλάξει .

Άλλωστε αν ήθελε να απαγορέψει εντελώς το μοναχικό ψάρεμα θα έλεγε:

''να ψαρεύουν μεμονωμένα και χωρίς συνοδό ή εκπαιδευτή .''

Το επιφανειακό καρτέρι δεν έχει καμία διαφορά όσο αφορά στους πιθανούς κινδύνους από το κολύμπι με μάσκα και αναπνευστήρα .

Έχω άδικο ;

Αν λοιπόν κάποιος μου βεβαιώσει παράβαση για μοναχική κατάδυση (!!!!) ενώ
πλατσουρίζω στην επιφάνεια , θα έχει καμιά τύχη η ένστασή μου ;

Ακόμη καλύτερα ,αν το αναφέρω πριν τη βεβαίωση παράβασης , ότι κάνω επιφανειακό ψάρεμα (και δεν έχω καμιά άλλη παράβαση ) γιατί θα με γράψει ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 5:11

Δεν ξέρω φίλε μου τι θες να πεις μ αυτά που λες, αλλά μάλλον κάνεις για να διατυπώνεις εγκυκλίους Wink
Ακου λοιπόν από την στιγμή που παίρνεις το ψαροντουφεκάκι σου. την στολή σου, την μάσκα σου και τα πεδιλά σου και τα βαρίδια σου, αυτό όλο το σκηνικό προυποθέτει ΥΠΟΡΒΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ!!!
Και λέει λοιπόν ο νομοθέτης στην παρ. 2 : Άτομα τα οποία ασχολούνται με την υποβρύχια αλιεία ή δραστηριότητα, οφείλουν:

Δηλαδή με λίγα λόγια υποχρεούται αυτοί που ντύθηκαν ψαροντουφεκάδες, "να τηρουν τα εξής".
Και μια εκ των υποχρεώσεων τους είναι και η μη κατάδυση τους μεμονωμενα. Τωρα αν σε πιάσουν σε δυο μετρα νερό ισως και να μην σε γράψουν, αφού εκεί τα ποδαρακια μας ακουμπούν σχεδόν βυθό.
Αν σε πιασουν σε μεγαλύτερα βάθη τοτε ότι και να πεις, δυστυχώς θα πέσει η λυπητερή ! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
soc07
Coast Guard
Coast Guard
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2012
Τόπος : Ξάνθη

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 5:45

Ένας απο τους μεγαλύτερους μου προβληματισμούς, είναι ότι αυτό το φόρουμ, δεν θά πρέπει να γίνει "εργαλείο" για το πώς κάποιος παράνομος, θα αποφύγει την βεβαίωση παράβασης, αλλά ούτε και πως κάποιο όργανο, θα καταφέρει να "εξαπατήσει" έναν νόμιμο αλιέα, και να του βεβαιώσει μια "ανύπαρκτη" παράβαση. Παρατηρώ έντονα, αρκετές φορές, αντί να εστιάζουμε σε σοβαρότερα θέματα, να προσπαθεί κάποιος να βρει το "παραθυράκι" και είτε για την μια είτε για την άλλη περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lchristou

Lchristou


Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : Athens

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 6:10

soc07 έγραψε:
Ένας απο τους μεγαλύτερους μου προβληματισμούς, είναι ότι αυτό το φόρουμ, δεν θά πρέπει να γίνει "εργαλείο" για το πώς κάποιος παράνομος, θα αποφύγει την βεβαίωση παράβασης, αλλά ούτε και πως κάποιο όργανο, θα καταφέρει να "εξαπατήσει" έναν νόμιμο αλιέα, και να του βεβαιώσει μια "ανύπαρκτη" παράβαση. Παρατηρώ έντονα, αρκετές φορές, αντί να εστιάζουμε σε σοβαρότερα θέματα, να προσπαθεί κάποιος να βρει το "παραθυράκι" και είτε για την μια είτε για την άλλη περίπτωση.

+1

Ξεχειλώνει το πράγμα δίχως να μένουμε στην ουσία, το αν εγώ σαν ψαροκυνήγος ξέρω γιατί μου γίνεται έλεγχος και βεβαιώνεται παράβαση και αν εσύ ( αόριστα ) μου κάνεις σωστά τον έλεγχο και βεβαιώνεις σωστά παράβαση.

το πως, γιατί και απο πια πλευρά κοιμηθήκαμε το βράδυ και πως ξυπνήσαμε και ερμηνέυουμε κατα την δική μας κρίση νόμους και κανονισμούς, ειναι λάθος.
όλοι συμφωνούμε πως νομοθετήματα - εκτρώματα, υπάρχουν και θα πρέπε να έχουν καταργηθεί η αντικατασταθεί.Το ζητούμενο είναι όμως να είμαστε στο μέτρο που μπορούμε και εμείς νομοταγείς σεβόμενοι την θάλασσα και εσείς απ την πλευρά σας σωστοί και ακριβοδικαίοι απέναντι μας.

βέβαια αυτό το ακριβοδικαίοι...πάλι μεταφράζεται διαφορετικά στην νοοτροπία της χώρας μας...
ο νόμος πέλεκυς 101% στους άλλους και 75% η και λιγότερο σε εμάς...

Το κακό ειναι αρκετές φορές, όπως και τώρα με αυτό το ''συνίσταται'' να φτάνουμε σε σημείο σύγχυσης και οι μέν και οι δε,
οι μέν εμείς, να λέμε,Οπα! να! ο νόμος άλλαξε και επιτρέπεται το μοναχικό και άδικα μας γράφουν οι λιμενικοί
και απ την άλλη μεριά εσείς σωστά να επικαλείστε το νόμο και εν τέλει, η τρίχα - τριχιά...

Σκοπός της εδώ προσπάθειας που την επικροτώ, είναι να βρούμε οι δύο άκρες τι προβλέπεται και τι οχι και να διορθώσουμε αρκετά απ τα κακώς κείμενα.
και 5 ψ/τ να μάθουν κάτι απο εδώ, ειναι χρήσιμο όπως επίσης και 5 λιμενικοί το ίδιο.

για παράδειγμα...
δεν είχα ιδέα! και πίστευα οτι η Πίγγα είναι επινέφελος... έμαθα λοιπόν το αντίθετο εδώ
καταλαβαίνει λοιπόν κανείς, πόσο εύκολα μπορεί να στηρίξει κάποιος την υπερασπιστική του γραμμή απο εμάς του ψαροντουφεκάδες σε περίπτωση που βεβαιωθεί παράβαση αν πχ έχει μια στήρα και μια πίγγα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 8:25

soc07 έγραψε:
Ένας απο τους μεγαλύτερους μου προβληματισμούς, είναι ότι αυτό το φόρουμ, δεν θά πρέπει να γίνει "εργαλείο" για το πώς κάποιος παράνομος, θα αποφύγει την βεβαίωση παράβασης, αλλά ούτε και πως κάποιο όργανο, θα καταφέρει να "εξαπατήσει" έναν νόμιμο αλιέα, και να του βεβαιώσει μια "ανύπαρκτη" παράβαση. Παρατηρώ έντονα, αρκετές φορές, αντί να εστιάζουμε σε σοβαρότερα θέματα, να προσπαθεί κάποιος να βρει το "παραθυράκι" και είτε για την μια είτε για την άλλη περίπτωση.
Όπως πολύ σωστά έγραψε πιο πάνω ο κ. Χρήστου το φόρουμ εδώ είναι ένα εργαλείο εξομάλυνσης των τραχέων επιφανειών των δύο αυτών κοινωνικών ομάδων.
Από την μία έχουμε δει πράγματι όργανα του λιμενικού να εκτελούν θαυμάσια τη δουλειά τους και άλλα να είναι <<βασιλικότεροι του βασιλέως>> γιατί έτσι ερμήνευσαν τον νόμο.

Από την άλλη μεριά οι Ελληνες ψαροτουφεκάδες θέλουν νουθεσία και όχι γκλίτσα και μαστίγιο. Επίσης πολλοί από τον κοινωνικό ιστό μας πράγματι ψάχνουν την εξαίρεση της εξαιρέσεως για να διακιολογήσουν ενέργειες τους παράλογες.

Φέρνω παράδειγμα για την δική μας πλευρά.
Ο κυριούλης με την ψαροσακούλα το καμάκι με την 15αινα τα πεδιλάκια γλάρος, και την μάσκα με το στόμα μέσα και το μπαλάκι από πάνω (είμαι λίγο παλιά καραβάνα και πρόλαβα πολλούς τέτοιους συναδέλφους plaf ) τι ζευγάρι να θέλει για ψάρεμα ρε παιδιά? Ο καημένος πάει για κανένα χταποδάκι στα 2 μέτρα νερό. Μα το κάνει καμιά 35αριά χρόνια αυτό και ποτέ δεν αισθάνθηκε κίνδυνο.

Ο σούπερ ντούπερ ουάου όμως με την λεία ξυρισμένη στολάρα, με τα καρμπονένια πέδιλα, την μάσκα υπέρμικρου όγκου, και το κανόνι του 130 πόντων με τα 3 λάστιχα, που θα βουτήξει στη μεσοπέλαγη να κάνει καρτέρι στα -άντα με 2'30" χρόνο κατάδυσης, ε ναι ρε παιδιά θέλει ένα παλλικαράκι στην επιφάνεια με τις ίδιες καταδυτικές ικανότητες, να κρατάει τσίλιες μην έρθει αυτή η ρημάδα η υποξία και σε επισκεφθεί, και αρχίζεις στην ανηφόρα να κάνεις σταν τραυματισμένο μουγκρί χορεύοντας στους ρυθμούς της Βραζιλιάνικης σάμπας.

Ε να κάτι τέτοιες αντιδιαστολές πρέπει ο Λιμενικός να τις ξεχωρίζει και να βάζει με το μυαλό του την ευελιξία της εφαρμογής του νόμου.
Αν αυτό το επιτύχει το φόρουμ τότε έχουμε κάνει βήματα εμπρός. hmmm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
smernas

smernas


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 26/08/2012
Τόπος : Αθήνα

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 9:17

Fisherman έγραψε:
Δεν ξέρω φίλε μου τι θες να πεις μ αυτά που λες, αλλά μάλλον κάνεις για να διατυπώνεις εγκυκλίους Wink
Ακου λοιπόν από την στιγμή που παίρνεις το ψαροντουφεκάκι σου. την στολή σου, την μάσκα σου και τα πεδιλά σου και τα βαρίδια σου, αυτό όλο το σκηνικό προυποθέτει ΥΠΟΡΒΥΧΙΟ ΨΑΡΕΜΑ!!!
Και λέει λοιπόν ο νομοθέτης στην παρ. 2 : Άτομα τα οποία ασχολούνται με την υποβρύχια αλιεία ή δραστηριότητα, οφείλουν:

Δηλαδή με λίγα λόγια υποχρεούται αυτοί που ντύθηκαν ψαροντουφεκάδες, "να τηρουν τα εξής".
Και μια εκ των υποχρεώσεων τους είναι και η μη κατάδυση τους μεμονωμενα. Τωρα αν σε πιάσουν σε δυο μετρα νερό ισως και να μην σε γράψουν, αφού εκεί τα ποδαρακια μας ακουμπούν σχεδόν βυθό.
Αν σε πιασουν σε μεγαλύτερα βάθη τοτε ότι και να πεις, δυστυχώς θα πέσει η λυπητερή ! Wink

Ποιο πολύ μου άρεσε η προηγούμενη απάντηση ! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 14 Σεπ 2012 - 12:55

Γιατί φίλε μου σου άρεσε πιο πολύ η άλλη μου απάντηση;
Λοιπόν το ζευγάρι είναι ζευγάρι αλλά, αν τον επιανα στα δύο μετρα νερό, δεν θα του έκανα τίποτα, αλλά αν τον έπιανα όπως είπε ο giodem στα -αντα θα του την έχωνα την παραβαση!
Αλλά εδώ στον Πειραιά από 43ο χλμ Λαγονησίου εως Σαλαμίνα ζευγάρι δεν χρειάζεται καθόσον ο ΓΚΛ ισχύει για όλη την Ελλάδα εκτός του Πειραιά που εχει δικό του!

Κώδικας:
Ε να κάτι τέτοιες αντιδιαστολές πρέπει ο Λιμενικός να τις ξεχωρίζει και να βάζει με το μυαλό του την ευελιξία της εφαρμογής του νόμου.

Εδω είναι το ζουμί! Η χρηστή διοίκηση!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matth
Coast Guard
Coast Guard
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 15 Σεπ 2012 - 2:05

Ξέρεις Νίκο όμως πόσο δυσδιάκριτα είναι τα όρια μεταξύ "χρηστής διοίκησης" και "παράβασης καθήκοντος" ή ακόμα και "κατάχρησης εξουσίας"!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 16 Σεπ 2012 - 4:18

Συμφωνώ απόλυτα, Θανο μου αλλά πρέπει να ρισκάρει κάποιος, αρκεί να μην έχει δόλο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 16 Σεπ 2012 - 21:59

matth έγραψε:
Ξέρεις Νίκο όμως πόσο δυσδιάκριτα είναι τα όρια μεταξύ "χρηστής διοίκησης" και "παράβασης καθήκοντος" ή ακόμα και "κατάχρησης εξουσίας"!!!
Φίλε μου επειδή έχω διατελέσει επί 25 χρόνια διοικητής Μονάδος αεροσκαφών σου λέω το εξής:
Τον υπεύθυνο χειριστή θέματος στην κάθε περίπτωση τον βάζουν ακριβώς για να εφαρμόσει τον νόμο ανάλογα την κάθε περίπτωση που σε διαβεβαιώνω ότι είναι ξεχωριστή.
Αλοίμωνο αν έπρεπε να εφαρμόσεις απαρέκλιτα την κάθε νομική σημείωση χωρίς να προσαρμόσεις την περίπτωση στο κάθε περιστατικό.

Φέρνω παράδειγμα:
1η περίπτωση: Ψαρεύει ένας μόνος του στην ακτογραμμή σε βάθη έως 5 μέτρα. Σε γενόμενο έλεγχο σου του βρίσκεις 2 σαργούς και 1 χταπόδι.

2η περίπτωση: Πας στην περιοχή τάδε που η ακτογραμμή έχει κρεμαστά νερά στα 20 μέτρα. Βλέπεις 2 σημαδούρες πλάϊ πλάϊ αλλά οι ψαροτουφεκάδες ψαρεύουν σε απόσταση ο ένας από τον άλλον 50-100 μέτρα, επιπλέον και οι δύο έχουν από 1 στήρα 4-5 κιλά στη σημαδούρα τους, και από 1 συναγρίδα 3-4 κιλά. Από τα ψάρια που έχουν πάνω τους υποθέτει κανείς ότι έχουν συληφθεί σε βάθη άνω των 15 μέτρων

Έλα τώρα και διέκρινε ποιός είναι παράνομος και διακινδυνεύει την κατάδυση του, και πρέπει να φάει κλίση.
Εγώ και στις δύο περιπτώσεις βλέπω άτομα που θα τους έκανα απλά μία σύσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matth
Coast Guard
Coast Guard
avatar


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 17 Σεπ 2012 - 2:16

Η εφαρμογή της χρηστής διοίκησης σε πάρα πολλές περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει πολλούς συναδέλφους σε ποινικές και πειθαρχικές περιπέτειες. Το γνωρίζω εκ της θέσεώς μου... (και εδώ σταματώ)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fisherman
Διαχειριστές
Διαχειριστές
Fisherman


Αριθμός μηνυμάτων : 686
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 17 Σεπ 2012 - 5:33

matth έγραψε:
Η εφαρμογή της χρηστής διοίκησης σε πάρα πολλές περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει πολλούς συναδέλφους σε ποινικές και πειθαρχικές περιπέτειες. Το γνωρίζω εκ της θέσεώς μου... (και εδώ σταματώ)!

Δυστυχώς giodem έχει απόλυτο δίκιο ο καλός μου συνάδελφος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ταιτινός

ταιτινός


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2012
Τόπος : ΘΕΣΝΙΚΗ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συστάσεις -Απαγορεύσεις -Προβληματισμός   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 26 Σεπ 2012 - 10:27

Στο Δελτίο Τύπου της 31
Αυγούστου 2012 που εξέδωσε το Υπουργείο Ναυτιλίας και Αιγαίου-Αρχηγείο
Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής και αναρτήθηκε στο διαδίκτυο, στην
παράγραφο 2 αναφέρεται :






΄΄Στα άτομα που αλιεύουν με ψαροντούφεκο, συστήνεται να τηρούν τα
παρακάτω:



α) Να βουτούν ανά δύο (02) τουλάχιστον άτομα,
αποφεύγοντας τις μεμονομένες καταδύσεις.



β) Να υπάρχει διαρκής οπτική επαφή και
επιτήρηση μεταξύ των υποβρύχιων αλιέων.΄΄






Tο θέμα που θίγεται από τη σύσταση της Υπηρεσίας ειδικά προσφάτως έχει γίνει
αντικείμενο έντονης διχογνωμίας το αν μπορεί ο υποβρύχιος αλιέας να επιδίδεται
στο υποβρύχιο ψάρεμα μόνος χωρίς αυτό να επισύρει έλεγχο και επιβολή προστίμου
.



Οπως φαίνεται από το κείμενο του Νόμου ,
η δεύτερη παράγραφος στην οποία και βρίσκεται η επίμαχη διάταξη χαρακτηρίζεται
από τη λέξη ΄΄οφείλει΄΄ και εάν το σκεπτικό ήταν η πλήρης απαγόρευση της
μοναχικής βουτιάς ελεύθερου δύτη τότε η διάταξη αυτή θα βρισκόταν στην
πρώτη παράγραφο που ξεκινά με το Απαγορεύεται.



Επίσης δεν υπάρχει καμία σχετική αναφορά στην
επίμαχη διάταξη στο ΠΔ373/85 που είναι σαφώς πιο σύγχρονο του ΓΚΛ του ’78 και επικαιροποιεί τα
θέματα της αλιείας που ρυθμίζει.






Πέραν
αυτών των λογικών και αυταπόδεικτων , οι προτάσεις τροποιήσεων και
επικαιροποίησης της σχετικής Νομοθεσίας είναι κατά την άποψή μου καθήκον όλων
των εκείνων των στελεχών του Λ.Σ. που δεν θέλουν να είναι στυγνοί διεκπεραιωτές
αλλά δυναμικά στελέχη του Σώματος που προωθούν τον εκσυγχρονισμό του και την
εναρμόνιση της σχετικής Νομοθεσίας με τις διαμορφούμενες στη σύγχρονη εποχή
συνθήκες και καταπολεμώντας την προσκόλληση σε παρωχημένες και άνευ νοήματος
διατάξεις αραχνιασμένων Νόμων που ξεπεράστηκαν και εν πολλοίς καταργήθηκαν στην
πράξη αλλά τα φαντάσματά τους ταλανίζουν ακόμη όλους μας, ελεγχόμενους αλλά και
ελεγκτές
Χαρακτηριστικό
ίσως το παράδειγμα της διάταξης που προβλέπει έλεγχο και πρόστιμο στην
περίπτωση που λουόμενοι δεν είναι ενδεδυμένοι ευπρεπώς πχ όταν κάποια κυρία ως
λουόμενη έχει αφαιρέσει το στηθόδεσμό του μαγιό της και η οποία μπορεί πρακτικά
να κατέστη ανενεργή αλλά ΄΄τυπικά΄΄ εξακολουθεί να υφίσταται μαζί με άλλα
αραχνιασμένα άρθρα ,διατάξεις και ΄΄απαγορεύσεις΄΄ που δεν έχουν λόγο ύπαρξης
εν έτει 2012.



Επειδή εμείς
θεωρούμε ότι αφενός είναι αναφαίρετο Συνταγματικό Δικαίωμα του κάθε πολίτη η
άσκηση της όποιας δραστηριότητας με δική του ευθύνη πχ οδήγηση αυτοκινήτου
,κυνήγι στο βουνό ή περίπατος νύχτα στο κέντρο της Αθήνας και ναι μεν υπάρχει
χώρος για κάποια σχετική ΄΄σύσταση΄΄ με την έννοια πάντα της πρότασης αλλά επ
ουδενί της επιβολής αφετέρου δε
εκτιμούμε οτι ο Νόμος αναφέρεται πιθανότατα στην αυτόνομη κατάδυση στην οποία
μπορεί να υπάρχει ΄΄εκπαιδευτής΄΄ καθώς υφίσταται πιστοποιημένος τέτοιος ως
ικανή και αναγκαία συνθήκη για την παροχή του απαιτούμενου σχετικού διπλώματος
ή και ΄΄συνοδός΄΄ ο οποίος θα είναι επαγγελματίας σαφώς εκπαιδευμένος και σε
θέση να καθοδηγήσει-βοηθήσει-προφυλάξει τον επιδιδόμενο σε αυτόνομη κατάδυση
δεδομένης της πολυπλοκότητας του εξοπλισμού και των ειδικών γνώσεων που
απαιτούνται για την κατανόηση και υιοθέτηση των πολλών παραμέτρων μιας ασφαλούς
αυτόνομης κατάδυσης και όχι στην υποβρύχια αλιεία όπου κυριαρχεί η απλότητα και
όπου δεν υπάρχει προβλεπόμενη –απαιτούμενη διαδικασία εκμάθησης και
πιστοποίησης της ικανότητας και των γνώσεων του ελεύθερου δύτη που θα επιδοθεί
στο υ/β ψάρεμα οπότε προκύπτει και η έλλειψη νοήματος στην παρουσία ΄΄τυχαίου΄΄
δεύτερου ατόμου. Ένας ανεκπαίδευτος και αδαής στα της ελεύθερης κατάδυσης άλλωστε
δεν μπορεί να έχει την παραμικρή χρησιμότητα ως ασφάλεια στον υ/β αλιέα. Και
εφόσον σύμφωνα και με τα παραπάνω ο Νόμος
δεν καθορίζει (διότι δεν μπορεί επειδή
δεν υφίσταται πιστοποιημένος τέτοιος)το ποιός μπορεί να είναι ο ΄΄συνοδός΄΄ ή
΄΄εκπαιδευτής΄΄ που καθιστά ΄΄νόμιμη ΄΄ την ελεύθερη κατάδυση με σκοπό το υ/β
ψάρεμα δια της εις άτοπον απαγωγής συνάγεται ότι ο Νομοθέτης αναφέρεται στον
αυτοδύτη και όχι στον ελεύθερο δύτη.



Εξάλλου δεν
πρέπει να αγνοήσουμε την ανάγκη μιας επικαιροποίησης της σχετικής (όπως και
κάθε άλλης) Νομοθεσίας ώστε να ανταποκρίνεται στη σημερινή πραγματικότητα και
διαμορφωμένες συνθήκες καθώς παμπάλαιοι Νόμοι με απαρχαιωμένες και άνευ
νοήματος στην εποχή μας διατάξεις πρέπει περιοδικά να επανεξετάζονται και να
τροποποιούνται –προσαρμόζονται με γνώμονα τη δικαιολόγηση της ύπαρξής τους και
τη μεγιστοποίηση της αποτελεσματικότητας τους καθώς η πολυνομία αποτελεί
εγγενές πρόβλημα στη χώρα μας.




Τέλος
δεν νοείται να
υπάρχουν θέματα που επαφίονται στην διακριτική ευχέρεια των ελεγκτικών οργάνων και
επιδέχονται κατά το δοκούν ερμηνεία ειδικά όταν το αποτέλεσμα πέραν της όποιας
αναστάτωσης και δυσχέρειας στην ενασχόληση με το υ/β ψάρεμα είναι η επιβολή
χρηματικών προστίμων σε μια περίοδο που
οι οικονομικές συνθήκες έχουν συμπιέσει το εισόδημα όλων προς τα κάτω και οποιαδήποτε
οικονομική αιμορραγία μπορεί να αποδειχτεί…μοιραία!



Ευχαριστώ για την φιλοξενία
και την υπομονή σας…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 26 Σεπ 2012 - 23:47

ταιτινός έγραψε:
[b">Επειδή εμείς
θεωρούμε ότι αφενός είναι αναφαίρετο Συνταγματικό Δικαίωμα του κάθε πολίτη η
άσκηση της όποιας δραστηριότητας με δική του ευθύνη πχ οδήγηση αυτοκινήτου
,κυνήγι στο βουνό ή περίπατος νύχτα στο κέντρο της Αθήνας και ναι μεν υπάρχει
χώρος για κάποια σχετική ΄΄σύσταση΄΄ με την έννοια πάντα της πρότασης αλλά επ
ουδενί της επιβολής αφετέρου δε
εκτιμούμε οτι ο Νόμος αναφέρεται πιθανότατα στην αυτόνομη κατάδυση στην οποία
μπορεί να υπάρχει ΄΄εκπαιδευτής΄΄ καθώς υφίσταται πιστοποιημένος τέτοιος ως
ικανή και αναγκαία συνθήκη για την παροχή του απαιτούμενου σχετικού διπλώματος

ή και ΄΄συνοδός΄΄ ο οποίος θα είναι επαγγελματίας σαφώς εκπαιδευμένος και σε
θέση να καθοδηγήσει-βοηθήσει-προφυλάξει τον επιδιδόμενο σε αυτόνομη κατάδυση
δεδομένης της πολυπλοκότητας του εξοπλισμού και των ειδικών γνώσεων που
απαιτούνται για την κατανόηση και υιοθέτηση των πολλών παραμέτρων μιας ασφαλούς
αυτόνομης κατάδυσης και όχι στην υποβρύχια αλιεία όπου κυριαρχεί η απλότητα και
όπου δεν υπάρχει προβλεπόμενη –απαιτούμενη διαδικασία εκμάθησης και
πιστοποίησης της ικανότητας και των γνώσεων του ελεύθερου δύτη που θα επιδοθεί
στο υ/β ψάρεμα οπότε προκύπτει και η έλλειψη νοήματος στην παρουσία ΄΄τυχαίου΄΄
δεύτερου ατόμου. Ένας ανεκπαίδευτος και αδαής στα της ελεύθερης κατάδυσης άλλωστε
δεν μπορεί να έχει την παραμικρή χρησιμότητα ως ασφάλεια στον υ/β αλιέα. Και
εφόσον σύμφωνα και με τα παραπάνω ο Νόμος
δεν καθορίζει (διότι δεν μπορεί επειδή
δεν υφίσταται πιστοποιημένος τέτοιος)το ποιός μπορεί να είναι ο ΄΄συνοδός΄΄ ή
΄΄εκπαιδευτής΄΄ που καθιστά ΄΄νόμιμη ΄΄ την ελεύθερη κατάδυση με σκοπό το υ/β
ψάρεμα δια της εις άτοπον απαγωγής συνάγεται ότι ο Νομοθέτης αναφέρεται στον
αυτοδύτη και όχι στον ελεύθερο δύτη.




Ευχαριστώ για την φιλοξενία
και την υπομονή σας…

Αγαπητέ συνάδελφε ψαροτουφεκά τα λες μια χαρά αλλά:

1. Πιστοποίηση γνώσεων στην ελεύθερη κατάδυση υπάρχει με τα πτυχία Ε.Κ. που εκδίδουν οι σχολές ελεύθερης κατάδυσης.

2. Οι βαθειές καταδύσεις πέραν των 10 μέτρων που ορίζει ο νόμος (ας βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας και να πούμε μετά τα 20 μέτρα σήμερα για να είμαστε πιο εκσυγχρονισμένοι και πιο κοντά στην πραγματικότητα) απαιτούν συνοδό υποχρεωτικά με τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες του δύτη που βουτάει. Τουλάχιστον αυτό διδάσκουν οι σχολές και αυτό βγαίνει ως συμπέρασμα από τα πολύνεκρα ατυχήματα που μας μαστίζουν τα τελευταία 2 χρόνια.

3. Οι αυτόνομοι δύτες εδώ και πολλά χρόνια έχουν φύγει από την νοοτροπία του ρίσκου ζωής και έχουν συμμορφωθεί στο νομικό καθεστώς του ζευγαριού.

Ας είμαστε λοιπόν και εμείς πιο ευέλικτοι και ρεαλιστικοί, και ας παραδεχθούμε ότι ναι για μία βουτίτσα στην ακροθαλασσιά δεν απαιτείται εκπαιδευμένο ζευγάρι, αλλά για απαιτητικές καταδύσεις πέραν του βάθους των 20 μέτρων είναι υποχρεωτικό το ζευγάρι

Να μου πεις πως θα πιστοποιήσει κανείς ότι ενώ βρίσκεσαι στο μπλε βουτάς μόνο 3-4 μέτρα για καρτέρι σε μαγιάτικα που έρχονται στην επιφάνεια, ναι ρε αδερφέ και εκεί θέλεις ζευγάρι γιατί εκτός των άλλων είσαι στο πουθενά με μία βάρκα στο τίποτα.

Προσωπικές απόψεις εκφράζω και δεν έχω καμία σχέση με το Λιμενικό Σώμα. Έχω όμως εμπειρία καταδύσεων 35 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ταιτινός

ταιτινός


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2012
Τόπος : ΘΕΣΝΙΚΗ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 27 Σεπ 2012 - 5:42

Aγαπητέ Γιώργο, (επίτρεψέ μου σε παρακαλώ τον ενικό καθώς αν και δεν έχουμε γνωριστεί δια ζώσης , σε διαβάζω χρόνια...)
Θα συμφωνήσω όπως και κάθε λογικός άνθρωπος ότι το ΄΄ζευγάρι΄΄ είναι απαραίτητο για να βρισκόμαστε στη θάλασα με ασφάλεια. Η ένστασή μου είναι στην επιβολή.Δεν θέλω (και δεν πρέπει )να καταχραστώ το χώρο και τη φιλοξενία του φόρουμ αυτού αναλύοντας ,απλά σταχυολογημένα αναφέρω τις γκρίζες κατ' εμέ ζώνες πάνω στα δικά σου σχόλια:

1. Πιστοποίηση γνώσεων στην ελεύθερη κατάδυση υπάρχει με τα πτυχία Ε.Κ. που εκδίδουν οι σχολές ελεύθερης κατάδυσης.
Το πόσο είναι σε θέση να ''πιστοποιήσουν΄΄κάτι οι σχολές αυτές είναι τουλάχιστον συζητήσιμο. Σε κάποιον άπειρο μπορούν να δώσουν πολλά χρήσιμα στοιχεία αλλά κατ' εμέ πάντα όχι να ΄΄πιστοποιήσουν΄΄ την ικανότητά του να καταδύεται με ασφάλεια. Δεν είναι δυνατό να πάρει κάποιος όσα πρέπει,όπως πρέπει μέσα σε λίγες ώρες σεμιναρικής επιμόρφωσης ακόμη και αν οι ΄΄δάσκαλοι΄΄ είναι όπως πολλοί που γνωρίζω κορυφαίοι σε γνώσεις και εμπειρία.Ναί λοιπόν,πολύ χρήσιμες ως βοηθητικός παράγων οι σχολές αυτές αλλά με τίποτε ως ικανή και αναγκαία συνθήκη...Λίγο θέλει να μας γίνει και προαπαιτούμενο ένα τέτοιο ΄΄πτυχίο΄΄!
2.
Οι βαθειές καταδύσεις πέραν των 10 μέτρων που ορίζει ο νόμος (ας
βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας και να πούμε μετά τα 20 μέτρα σήμερα για
να είμαστε πιο εκσυγχρονισμένοι και πιο κοντά στην πραγματικότητα) απαιτούν συνοδό υποχρεωτικά με τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες του δύτη που βουτάει.
Τουλάχιστον αυτό διδάσκουν οι σχολές και αυτό βγαίνει ως συμπέρασμα από
τα πολύνεκρα ατυχήματα που μας μαστίζουν τα τελευταία 2 χρόνια.
΄΄

.....

Ρηχά - βαθιά ίδια η ανάγκη για ζευγάρι;(Ρηχά όπου δεν χρειάζεται επίβλεψη θα ψαρεύουν ΄΄μακριά΄΄ ο ένας από τον άλλο , στα βαθιά ο ένας πάνω περιμένει κι επιβλέπει τον δεύτερο έως ότου αναδυθεί και επιβεβαιώσει τη διαύγειά του). Και αυτός ο ΄΄δεύτερος΄΄ που θα μας νομιμοποιεί πώς ακριβώς σύμφωνα με τα ισχύοντα αποδεικνύεται ότι είναι σε θεση να μας βοηθήσει, οτι έχει τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες κλπ;
Αστειευόμενος σε ένα πολύ σοβαρό θέμα, μπορώ κάλλιστα να πάρω τον περιπτερά της γειτονιάς που ίσα επιπλέει και να πάω στη ψάρεμα και να είμαι νόμιμος;ΝΑΙ.


3.
Οι αυτόνομοι δύτες εδώ και πολλά χρόνια έχουν φύγει από την νοοτροπία
του ρίσκου ζωής και έχουν συμμορφωθεί στο νομικό καθεστώς του ζευγαριού.

Οι ΄΄αυτόνομοι΄΄ φίλοι μας καλά κάνουν και αυτοί να έχουν ζευγάρι αλλά πέραν των αυτονόητων η αυτόνομη κατάδυση έχει δικά της στοιχεία που ακόμα και για πρακτικούς λόγους επιβάλλουν την ...ομαδικότητα.Ούτε να αναδυθείς όποτε και όσο γρήγορα θές δεν
μπορείςdrunken

Ας
είμαστε λοιπόν και εμείς πιο ευέλικτοι και ρεαλιστικοί, και ας
παραδεχθούμε ότι ναι για μία βουτίτσα στην ακροθαλασσιά δεν απαιτείται
εκπαιδευμένο ζευγάρι, αλλά για απαιτητικές καταδύσεις πέραν του βάθους των 20 μέτρων είναι υποχρεωτικό το ζευγάρι
Να συμφωνήσω 101% ,υποχρεωτικό ,ναι αλλά στη συνείδηση και από επιλογή του ελεύθερου πολίτη Δημοκρατικής χώρας. Αποτέλεσμα παιδείας και όχι δαμοκλείου σπάθης.

Να
μου πεις πως θα πιστοποιήσει κανείς ότι ενώ βρίσκεσαι στο μπλε βουτάς
μόνο 3-4 μέτρα για καρτέρι σε μαγιάτικα που έρχονται στην επιφάνεια, ναι
ρε αδερφέ και εκεί θέλεις ζευγάρι γιατί εκτός των άλλων είσαι στο
πουθενά με μία βάρκα στο τίποτα.

Εννοείται ότι εδώ κι αν θέλεις ζευγάρι!Ειδικά αν σαν εμένα ξέρεις από υ/β ψάρεμα αλλά από...θαλάσσιο σκί γρί!

Ας μου επιτραπεί με τα δικά μου 28 χρόνια εμπειρίας να προσθέσω κάτι ,άσχετο με τα παραπάνω αλλά πιστεύω σημαντικό :ΔΕΝ έχω κάνει ποτέ πολύ βαθιές καταδύσεις, ενσυνείδητα περιόρισα από ΄΄μικρός΄΄ τα μέτρα μου πολλλλύ και έως σήμερα ο κανόνας μου είναι 0-10 μέτρα με λίγες βουτιές στα...λίγα ακόμη.Υπ΄όψιν οτι ως γυμναστής είχα και τις θεωρητικές γνώσεις και τη φ.κατάσταση να... ταξιδέψω πολύ πιό κάτω. Λοιπόν δεν έχασα τίποτε, δόξα τω Θεώ και απ'όλα τα ψαράκια έτυχε και έπιασα και ...είμαι ακόμα εδώ!Ας μην μπαίνουν τα νεότερα παιδιά κυρίως στο τριπάκι του άντα ήντα κοκ.Δεν έχει τέλος και η θάλασσα πάντα θάχει πιό βαθιά και θα παίρνει κόσμο.Με γνώσεις ,εμπειρία και πτυχία.Ρωτήστε και τον Pipin...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giodem

giodem


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?   Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό? - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 1 Οκτ 2012 - 19:51

ταιτινός έγραψε:
Aγαπητέ Γιώργο, (επίτρεψέ μου σε παρακαλώ τον ενικό καθώς αν και δεν έχουμε γνωριστεί δια ζώσης , σε διαβάζω χρόνια...)
Θα συμφωνήσω όπως και κάθε λογικός άνθρωπος ότι το ΄΄ζευγάρι΄΄ είναι απαραίτητο για να βρισκόμαστε στη θάλασα με ασφάλεια. Η ένστασή μου είναι στην επιβολή.Δεν θέλω (και δεν πρέπει )να καταχραστώ το χώρο και τη φιλοξενία του φόρουμ αυτού αναλύοντας ,απλά σταχυολογημένα αναφέρω τις γκρίζες κατ' εμέ ζώνες πάνω στα δικά σου σχόλια:

1. Πιστοποίηση γνώσεων στην ελεύθερη κατάδυση υπάρχει με τα πτυχία Ε.Κ. που εκδίδουν οι σχολές ελεύθερης κατάδυσης.
Το πόσο είναι σε θέση να ''πιστοποιήσουν΄΄κάτι οι σχολές αυτές είναι τουλάχιστον συζητήσιμο. Σε κάποιον άπειρο μπορούν να δώσουν πολλά χρήσιμα στοιχεία αλλά κατ' εμέ πάντα όχι να ΄΄πιστοποιήσουν΄΄ την ικανότητά του να καταδύεται με ασφάλεια. Δεν είναι δυνατό να πάρει κάποιος όσα πρέπει,όπως πρέπει μέσα σε λίγες ώρες σεμιναρικής επιμόρφωσης ακόμη και αν οι ΄΄δάσκαλοι΄΄ είναι όπως πολλοί που γνωρίζω κορυφαίοι σε γνώσεις και εμπειρία.Ναί λοιπόν,πολύ χρήσιμες ως βοηθητικός παράγων οι σχολές αυτές αλλά με τίποτε ως ικανή και αναγκαία συνθήκη...Λίγο θέλει να μας γίνει και προαπαιτούμενο ένα τέτοιο ΄΄πτυχίο΄΄!
2.

Αγαπητέ μου φίλε είναι γεγονός αναμφισβήτητο ότι τα τελευταία 2 χρόνια χάθηκαν πολλοί ελεύθεροι δύτες λόγω έλλειψης ζευγαριού. Δεν ξέρω κάποιο άλλο τρόπο να εισηγηθώ πέραν των πιστοποιημένων από το κράτος σχολών διδασκαλίας της καταδυτικής τέχνης που διδάσκουν οι υπαρκτές σχολές στον χώρο. Αν αυτές πρέπει να ελεγχθούν από κάποιον φορέα για την ορθότητα της διδασκαλίας τους και για το πόσο αξιοκρατικά βγάζουν πτυχία είναι ένα ζήτημα που πρέπει να συζητηθεί σε ξεχωριστό θέμα.

Οι βαθειές καταδύσεις πέραν των 10 μέτρων που ορίζει ο νόμος (ας
βάλουμε λίγο νερό στο κρασί μας και να πούμε μετά τα 20 μέτρα σήμερα για
να είμαστε πιο εκσυγχρονισμένοι και πιο κοντά στην πραγματικότητα) απαιτούν συνοδό υποχρεωτικά με τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες του δύτη που βουτάει.
Τουλάχιστον αυτό διδάσκουν οι σχολές και αυτό βγαίνει ως συμπέρασμα από
τα πολύνεκρα ατυχήματα που μας μαστίζουν τα τελευταία 2 χρόνια.
΄΄

.....

Ρηχά - βαθιά ίδια η ανάγκη για ζευγάρι;(Ρηχά όπου δεν χρειάζεται επίβλεψη θα ψαρεύουν ΄΄μακριά΄΄ ο ένας από τον άλλο , στα βαθιά ο ένας πάνω περιμένει κι επιβλέπει τον δεύτερο έως ότου αναδυθεί και επιβεβαιώσει τη διαύγειά του). Και αυτός ο ΄΄δεύτερος΄΄ που θα μας νομιμοποιεί πώς ακριβώς σύμφωνα με τα ισχύοντα αποδεικνύεται ότι είναι σε θεση να μας βοηθήσει, οτι έχει τις ίδιες γνώσεις και ικανότητες κλπ;
Αστειευόμενος σε ένα πολύ σοβαρό θέμα, μπορώ κάλλιστα να πάρω τον περιπτερά της γειτονιάς που ίσα επιπλέει και να πάω στη ψάρεμα και να είμαι νόμιμος;ΝΑΙ.

Ενώ λοιπόν στην προηγούμενη σκέψη σου αμφισβητείς την διαδικασία πιστοποίησης ενός δύτη όσον αφορά τις ικανότητες κατάδυσης του, και γνώσεις ναυαγοσωστικής, εδώ ψάχνεις να βρεις τρόπο πιστοποίησης του ζευγαριού. Μα και το ζευγάρι σου σαφέστατα θα πρέπει να κατέχει πτυχίο Ε. Κ. του ιδίου επιπέδου με εσένα για να μπορούμε να συζητάμε για ζευγάρι.


Ας
είμαστε λοιπόν και εμείς πιο ευέλικτοι και ρεαλιστικοί, και ας
παραδεχθούμε ότι ναι για μία βουτίτσα στην ακροθαλασσιά δεν απαιτείται
εκπαιδευμένο ζευγάρι, αλλά για απαιτητικές καταδύσεις πέραν του βάθους των 20 μέτρων είναι υποχρεωτικό το ζευγάρι
Να συμφωνήσω 101% ,υποχρεωτικό ,ναι αλλά στη συνείδηση και από επιλογή του ελεύθερου πολίτη Δημοκρατικής χώρας. Αποτέλεσμα παιδείας και όχι δαμοκλείου σπάθης.

Πόσες φορές είδες οι οδηγοί αυτοκινήτων να φοράνε ζώνη ασφαλείας από ενσυνείδητη νοοτροπία??? Εγώ βλέπω ότι οι κατασκευαστές των αυτοκινήτων ακόμη και μπίπερ έβαλαν στα αυτοκίνητα για τις ζώνες, και χωρίς προστιματάκι από τον τροχονόμο, δεν τις φοράει ο κόσμος


Ας μου επιτραπεί με τα δικά μου 28 χρόνια εμπειρίας να προσθέσω κάτι ,άσχετο με τα παραπάνω αλλά πιστεύω σημαντικό :ΔΕΝ έχω κάνει ποτέ πολύ βαθιές καταδύσεις, ενσυνείδητα περιόρισα από ΄΄μικρός΄΄ τα μέτρα μου πολλλλύ και έως σήμερα ο κανόνας μου είναι 0-10 μέτρα με λίγες βουτιές στα...λίγα ακόμη.Υπ΄όψιν οτι ως γυμναστής είχα και τις θεωρητικές γνώσεις και τη φ.κατάσταση να... ταξιδέψω πολύ πιό κάτω. Λοιπόν δεν έχασα τίποτε, δόξα τω Θεώ και απ'όλα τα ψαράκια έτυχε και έπιασα και ...είμαι ακόμα εδώ!Ας μην μπαίνουν τα νεότερα παιδιά κυρίως στο τρυπάκι του άντα ήντα κοκ.Δεν έχει τέλος και η θάλασσα πάντα θάχει πιό βαθιά και θα παίρνει κόσμο. Με γνώσεις ,εμπειρία και πτυχία.Ρωτήστε και τον Pipin...

Εδώ συμφωνούμε 100%.
Δυστυχώς την νοοτροπία του ψαρεύω βαθειά την λανσάρουν πολλά νέα παιδιά και σχεδόν όλα τα περιοδικά του χώρου. Είναι πολύ πιο << in >> να παίρνεις το συναγρίδι στα 32 μέτρα από το να το παίρνεις στα 8-12. Ακούς και το σχόλιο του πιτσιρικά, δεν πειράζει την άλλη φορά βαθύτερα Shocked
Λες και τα ψάρι νοστιμίζει περισσότερο αν σκοτωθεί στα τάρταρα ropalia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υποχρεούται ο υποβρύχιος αλιέας να συνοδεύεται απο συνοδό?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Πόσο Χρόνο μπορεί να αφήσει ένας Αλιέας τα δίχτυα ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Hellenic Coast Guard :: Ενότητες :: Αλιεία :: Ερασιτεχνική Αλιεία-
Μετάβαση σε: